fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Myrycetyna chroni przed UVB.

Myrycetyna, składnik podobny do kwercetyny może być pomocny w naprawie uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UVB – twierdzą tajwańscy naukowcy.

Omawiany składnik zasługuje na uwagę ze względu na wysokie własciwości przeciwrodnikowe i z powodzeniem mógłby zostać użyty w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Myrycetyna, podobnie jak kwercetyna jest flawonoidem występującym w czerwonych owocach, który ma właściwości fotoprotekcyjne. W celu potwierdzenia tej tezy badacze wykonali testy in vitro z użyciem linii keratynocytów HaCaT, które poddano ekspozycji UVB.

Badania wykazały, że promieniowanie UVB obniża żywotność komórek, a dodanie myrycetyny wywiera pozytywny wpływ na prawidłową proliferację komórek. Wykazano również, że omawiany związek nie stymuluje komórek nowotworowych.

Ponadto myrycetyna hamuje procesy wywołane ekspozycją komórek na UVB tj. peroksydację lipidów poprzez hamowanie produkcji nadtlenku wodoru.

Przeprowadzone badania sugerują, że myrycetyna mogłaby okazać się doskonałym składnikiem kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV. W niedalekiej przyszłości planowane jest przeprowadzenie badań in vivo.