fbpx
15 Luty, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Na jesień – jałowiec!

Fascynacja roślinami egzotycznymi pochodzącymi z dalekich krajów jest zrozumiała i jak to często bywa, silniejsza niż zachwyt nad naszą rodzimą florą. Czasami warto przyjrzeć się bliżej temu co mamy na wyciągnięcie ręki. 

Kierując się powiedzeniem „Cudze chwalicie swego nie znacie” dziś na tapetę bierzemy jałowiec. Czas by branża kosmetyczna doceniła roślinę, którą z powodzeniem można wykorzystywać w charakterze wsparcia leczenie farmakologicznego, sięgnąć po nią w celach pielęgnacyjnych, lub po prostu potraktować jako antidotum na zły nastrój i samopoczucie.

Zdolności terapeutyczne jałowca znane były już w starożytności. Wówczas jego działaniu przypisywano właściwości magiczne. Od tamtej pory olejek jałowcowy był przedmiotem licznych badań. Jednak dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku Klein wykorzystując chromatografię gazową zidentyfikował główne terpeny olejku jałowcowego, co pozwoliło rozpoznać ponad 100 związków wchodzących w skład olejku eterycznego.

Jałowiec pospolity i jego olejek wykorzystywany jest wielu dziedzinach życia. Szyszkojagody stosowane są jako przyprawa kuchenna nadająca niezwykły aromat potrawom z dziczyzny i baraniny. Pachnący dym uszlachetnia wędzone kiełbasy znane pod nazwą „myśliwskie”. Jałowiec stosuje się również jako dodatek do marynat oraz kiszonych ogórków i kapusty. Służy także do produkcji napojów alkoholowych, głównie dżinu i jałowcówki. Wykorzystywany jest do produkcji odświeżaczy powietrza o typowo leśnych zapachach oraz wykazuje działanie odstraszające i owadobójcze wobec komarów czy much domowych.

W branży kosmetycznej, która dla nas jest najbardziej interesująca, jałowiec bywa składnikiem toników, kremów i płynów po goleniu. Znalazł swoje miejsce również w składzie preparatów antycellulitowych. W przemyśle perfumeryjnym stanowi jeden ze składników męskich nut zapachowych. To właśnie jałowiec nadaje im zielono-balsamiczny lub korzenno – balsamiczny charakter.

Nadchodzi jesień, a wraz z nią czas przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Osobom odwiedzającym nasz gabinet, które dopadły pierwsze symptomy choroby spróbujmy namówić na skorzystanie z dobroczynnego działania olejku jałowcowego, niech poznają moc aromaterapeutycznych inhalacji.