fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Na lewo patrz!

Według amerykańskich badaczy, ludzie wolą oglądać i uznają za przyjemniejsze wizerunki lewej części twarzy. Wyniki badania opublikowano w „Experimental Brain Research”.

 {jathumbnail off}Naukowcy dawali osobom badanym czarno-białe zdjęcia kobiecych i męskich profili i prosili o ocenę obrazków w zależności od tego, jak bardzo były one przyjemne dla oglądającego. W zestawie zawarte były zarówno oryginalne fotografie lewego oblicza, jak i lustrzane odbicia twarzy (oryginalne zdjęcie robione było z prawej strony twarzy, jednak lustrzane odbicie sprawiało, że wydawało się ono fotografią lewej strony i odwrotnie). Ludzią znacznie bardziej podobały się lewe profile.

Dodatkowo mierzono również szerokość źrenicy, która jest naturalnym i nieuświadamianym wskaźnikiem tego, czy coś nam się podoba. W momencie odczuwania pozytywnych wrażeń estetycznych nasze źrenice powiększają się. Także w tym przypadku badani zdawali się preferować lewą stronę twarzy na fotografiach i w momencie oglądania lewego profilu ich źrenice rozszerzały się.

Może więc po wykonanym zabiegu powinniśmy pokazywać klientkom ich atrakcyjniejszy, lewy profil.

Źródło: PAP