fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Na nadpotliwość – geowłóknina z biomasy

Wytwarzane z biomasy geowłókniny do produkcji włókien chłonących pot lub środków higieny osobistej to materiały, które powstaną w ramach projektu „Zastosowanie biomasy do wytwarzania polimerowych materiałów przyjaznych środowisku”.

Na przeprowadzenie badań międzyuczelniany zespół polskich naukowców otrzymał ponad 31 mln złotych ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, przyznanych w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W badaniach biorą udział: Politechnika Łódzka – lider projektu, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie i Główny Instytut Górnictwa.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP koordynator projektu prof. Andrzej Okruszek z Politechniki Łódzkiej, podstawowym surowcem na którym będą pracowali naukowcy jest biomasa roślinna. Naukowcy będą więc korzystali z surowców takich jak m.in. ziemniaki, buraki cukrowe, ziarna zbóż i kukurydzy, bawełna, oleje rzepakowe, a także z produktów odpadowych czyli np. wysłodków buraczanych, słomy lnianej czy odpadów bawełny.

Prof. Okruszek powiedział, że jednym ze sposobów przerobienia biomasy na użyteczne produkty jest otrzymanie tzw. nanowłókien celulozowych.

– Biomasa wysokocelulozowa ulega obróbce metodami enzymatycznymi i fizyko-chemicznymi – tłumaczył naukowiec. – Naszym głównym narzędziem jest preparat multienzymowy otrzymywany z pleśni Aspergillus niger, w czym wyspecjalizował się zespół prof. Tadeusza Antczaka z Politechniki Łódzkiej. – W wyniku obróbki wybranej biomasy otrzymujemy nanowłókna celulozowe. Od zwykłych włókien celulozowych różnią się one specjalnymi właściwościami – są znacznie cieńsze osiągając w przekroju rozmiary nano- czy mikrometrów – dodał.

Wyjaśnił, że celem naukowców nie są jednak włókna same w sobie, ale przetworzenie ich na innowacyjne materiały kompozytowe (materiały złożone z dwóch lub więcej komponentów o różnych właściwościach – PAP).

– Nasze kompozyty włókniste to takie materiały, które z jednej strony będą zwierały np. nanowłókna celulozowe, a z drugiej polimery np. biodegradowalne poliestry, polikwas mlekowy (PLA) oraz szereg innych substancji modyfikujących – dodał.

Z otrzymanych materiałów włóknistych w dalszej części prac będą powstawały włókna odzieżowe, włókna chłonące pot, środki higieny osobistej,

– Komponenty naszych włóknin są biodegradowalne w związku z tym, częścią składową naszego projektu jest także badanie procesów starzenia i kontrolowanej degradacji takich produktów, warunków ich recyklingu oraz ewentualnie użycie produktów degradacji do celów agrotechnicznych – tłumaczył specjalista.

Naukowcy rozpoczęli prace badawcze na początku stycznia 2010 r., a zakończą je z końcem listopada 2013 roku. Prof. Okruszek zaznaczył, że naukowcom udało się już nawiązać kontakty z zakładami dysponującymi biomasą, którą będzie można wykorzystać w badaniach naukowych.

Źródło: PAP nauka