fbpx
11 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Na oko – blepharoplastyka

Świeży i odprężony wyraz twarzy to zasługa sprężystej skóry obszarów aktywnych mimicznie. Ale i one nie są obojętne na upływający czas. Naturalne procesy starzenia, jak również indywidualne skłonności skutkują uwidocznieniem zmian w okolicach oczu.

Jak im zapobiegać, skoro domowe sposoby są nieskuteczne? Odpowiedz kryje się w tajemniczym stwierdzeniu „blepharoplastyka”.

Założenia

Plastyka powiek, bo o niej mowa, to coraz popularniejszy zabieg wśród Polaków. Kosmetyczna operacja ma za zadanie złagodzić obrzęk pod oczami usuwając nadmiar tłuszczu oraz preparując nadmiar skóry, jak również poprawić opadającą górną powiekę. Czyli wymodelować ją w taki sposób, aby pozostawić jej swobodę ruchu przy zachowaniu odpowiedniego napięcia jak i gładkiej powierzchni. Z twarzy pacjenta, po tej korekcie znika dotychczasowe zmęczenie, a zastępuje je świeżość i odprężenie. Najlepszymi kandydatami do operacji są osoby po 35 r. ż, fizycznie zdrowe i stabilnie psychicznie. Nie wyklucza się również przeprowadzania zabiegów  u młodszych pacjentów z genetycznymi problemami powiek.

Procedura

Operacja plastyczna powiek w zależności od złożoności problemu trwa od półtorej do trzech godzin. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale zdarzają się klinki, które preferują znieczulenie ogólne. Korekcja powiek górnych polega na zastosowaniu nacięć przebiegających w fałdzie tarczkowym nieco bocznie od kąta zewnętrznego, w naturalnych załamaniach powieki. Natomiast w przypadku powiek dolnych nacięcia przebiegają 2 mm poniżej brzegu rzęskowego, bocznie do kąta zewnętrznego oka, w obrębie naturalnych zmarszczek. Zresztą korekcja powiek dolnych jest bardziej skomplikowana, ponieważ często wiąże się z redukcją tłuszczyku okołogałkowego. Drobne zmiany mogą być wykonywane poprzez nacięcia od strony spojówki eliminując w ten sposób ryzyko uwidocznienia jakichkolwiek blizn. Jeśli jednak operacja wykonywana jest tradycyjnie, szwy można zdjąć już po 5-7 dniach, a ślady jakiejkolwiek ingerencji chirurga powinny chować się w naturalnych fałdach powiek. Nacięcia zszywane są szwem ciągłym lub szwami rozpuszczalnymi. Następnie zakładany jest opatrunek plastrowy, który kończy zabieg. 

Przeciwwskazania

Nie każdy może pozwolić sobie na szybki powrót urody korzystając z dobrodziejstw blepharoplastyki. Istnieje cała grupa dolegliwości, które wykluczają pacjenta myślącego o korekcji okolic oczu. Co do nich zaliczamy? Choroby tarczycy, nadciśnienie tętnicze, zespół suchego oka oraz zaburzenia krążenia. Ponadto należy wspomnieć o osobach z zaburzeniami krążenia, chorobami sercowo-naczyniowymi, tymi cierpiącymi na jaskrę, cukrzycę czy zmagającymi się z odwarstwieniem siatkówki.

Przed zabiegiem

Bezpośrednio przed operacją należy wykonać niezbędne badania laboratoryjne i odbyć rozmowę z chirurgiem, który dokładnie przyjrzy się „problematycznym” okolicom. Wówczas powinno się poinformować lekarza o wszelkich wcześniejszych chorobach i alergiach oraz o przyjmowanych lekach. Nie obędzie się bez konsultacji okulistycznej w trakcie kwalifikacji do zabiegu. Specjalista ma za zadanie określić wartość ciśnienia śródgałkowego, szerokość pola widzenia, jak również ostrość wzroku pacjenta. W tym momencie warto też zainteresować się wykonaniem testu Schirmera oceniającego wydolność gruczołów łzowych. Dwa tygodnie przed operacją należy odstawić papierosy, wrócić do nich można dopiero kolejne dwa tygodnie po interwencji chirurgicznej. Na 10 dni przed zabiegiem należy przerwać zażywanie aspiryny oraz leków obniżających krzepliwość krwi, ponieważ takie środki mogą przyczynić się do wzmożonego krwawienia, a w konsekwencji rozległych sińców. 8 godzin przed operacją nie powinno się przyjmować żadnych płynów ani pożywienia.

Po operacji

Natychmiast po zabiegu pojawia się chwilowe uczucie bólu potem zasinienie, zaczerwienienie oraz obrzęk. Ten ostatni jest najpotężniejszy w czwartym, piątym dniu, by zniknąć po tygodniu, czasami szybciej. Eksperci w walce z obrzękiem polecają chłodne okłady, jak również zmianę pozycji głowy na wyższą. Pacjent ratunku może szukać również w oszczędniejszej mimice twarzy. Okolice oka po operacji silnie odczuwają skutki nadmiernego nasłonecznienia czy smagania wiatrem. Dlatego, by uniknąć uczulenia czy podrażnienia nie zapominać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych. Warto wspomnieć, że osoby preferujące szkła kontaktowe muszą po operacji zrezygnować z nich na okres co najmniej dwóch tygodni. Powrót do normalnych czynności i zdrowego wyglądu odbywa się już po dwóch tygodniach. Jednak o pełnej rekonwalescencji możemy mówić dopiero po miesiącu od interwencji chirurga.

Zagrożenia

Choć korektę tą specjaliści określają jako relatywnie bezpieczną, jak w przypadku każdej ingerencji w ciało należy dmuchać na zimne. Drobne komplikacje mogą obejmować nadmierne łzawienie, czasowy obrzęk powiek, czy niewyraźne lub czasowe podwójne widzenie przez kilka dni po zabiegu. Ponadto wrażliwość na światło, tkliwość tkanek i asymetryczne bliznowacenie. Do poważnych komplikacji zaliczyć należy zakażenia, reakcje alergiczna na znieczulenie, a nawet krwawienie. Warto wspomnieć także o ectropion czyli wywinięciu powieki dolnej na zewnątrz, ta komplikacja wymaga później dodatkowych zabiegów chirurgicznych. Ryzykiem zawsze jest zakażenie pooperacyjne. Jednak co bardziej prawdopodobne może okazać się, że chirurg wyciął nadmierną ilość skóry powieki wywołując jej niedomykalność lub doprowadzając do zmniejszenia szpary powiekowej czyli odległości między oboma powiekami. Żadna z tych sytuacji nie będzie miała miejsca jeśli odpowiednio dokonamy wyboru kliniki, która przeprowadzi operację oraz zastosujemy się do rad pielęgnacyjnych.

Sama czy w pakiecie

Korekcję powiek możemy wykonać jako samodzielny zabieg, ale również połączyć ją z innymi opcjami. Dobrze sprawdza się w duecie z plastyką brwi bądź liftingiem twarzy.

Rozwój chirurgii plastycznej pozwala nam uzyskać przysłowiowy „błysk w oku” w zaledwie trzy godziny. Czy to zwalnia nas z obowiązku odpowiedniej pielęgnacji twarzy przez całe życie? Nie, bowiem operacje plastyczne są jedynie środkiem zastępczym, którego nie musielibyśmy stosować gdyby codziennie nieco więcej uwagi przywiązywać do własnej urody. Bo jak powszechnie wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. I tego się trzymajmy.

Żródło: przewodnikurody.pl