fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Na ranę – glina

Naukowcy z Arizona State University przekonują, że glina zaaplikowana na przerwany naskórek może pomóc. Jak to możliwe?

Badacze na łamach PLoS ONE ujawniają, że niektóre z glin mają doskonałe właściwości antybakteryjne. Potrafią radzić sobie z Staphylococcus aureus (MRSA) odporną na penicylinę czy nawet z bakterią E. Coli.

Choć medyczne wykorzystanie gliny ma długą, bo blisko 5000-letnią tradycję, do tej pory lekarze nie byli w stanie wyjaśnić dlaczego glina działa. Terapia z zastosowaniem tego surowca najpopularniejsza była w XIX wieku, ale tajemnice jego możliwości były nadal nieodkryte.

Wyjaśnienie przynoszą wyniki badań amerykańskich naukowców. Otóż wybrane gliny, te zawierające jony metaliczne, doskonale zwalczają bakterię. Doskonale w tej roli sprawdzają się  jony cynku, miedzi, niklu, kobaltu czy żelaza. One wykazują umiejętności radzenia sobie z najbardziej opornymi szczepami bakterii.

Co istotne, nie każda glina posiada taki sam skład chemiczny, czyli mówiąc krótko, działa tak samo. Ponadto niektóre z nich mogą zaszkodzić. Gliny zawierające arsen, kadm, rtęć czy ołów mogą się po prostu okazać szkodliwe. Dlatego lecznicza glina powinna być aplikowana pod okiem specjalisty.

Źródło: IAR