fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Na urlopie uwolnij się od firmowego e-maila

By dobrze wypocząć i nabrać sił do dalszej pracy w czasie urlopu powinniśmy zrezygnować z przeglądania firmowej poczty elektronicznej. Ignorowanie e-maila w czasie takiego wypoczynku  zmniejsza stres i poprawia koncentrację zarówno pracowników jak i pracodawców. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. 

 „Odkryliśmy, że kiedy odstawi się pracowników od poczty elektronicznej, wówczas mniej się rozpraszają i doświadczają mniejszego stresu” – opisuje współautorka badań, prof. nauk informatycznych Gloria Mark z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Naukowcy badali pracowników administracji wojskowej. Ochotnikom monitorowano na bieżąco pracę serca. W tym czasie specjalne oprogramowanie śledziło częstotliwość, z jaką przełączali aplikacje na ekranach swoich komputerów.

Pracownicy, którzy mieli w swoich komputerach włączoną pocztę elektroniczną, dwukrotnie częściej przełączali aplikacje (ok. 37 razy na godzinę) w porównaniu z grupą, która była odłączona od e-maili przez pięć dni. Ponadto, ich serca ciągle były w stanie pogotowia, co objawiało się zwiększoną częstotliwością uderzeń.

Urlop od e-maili w czasie pracy może być dobrym pomysłem” – dodaje prof. Mark.

Zdaniem naukowców, oprócz zmniejszenia stresu brak poczty elektronicznej może również poprawić wydajność pracy. Badaczka podkreśla, że ochotnicy polubili odstawienie od e-maili w pracy, zwłaszcza, kiedy godził się na to ich kierownik.

Poza tym częściej musieli bezpośrednio kontaktować się z kolegami z pracy, odchodząc od biurek, co również niosło korzyści zdrowotne. Zaobserwowano też u nich spadek poziomu hormonu stresu – kortyzolu.

O wynikach badań można przeczytać na stronie internetowej uniwersytetu. Naukowcy zaprezentują je podczas konferencji Computer-Human Interaction, która odbędzie się 7 maja w Austin w Teksasie.

Źródło: PAP