fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
27 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nadczynności tarczycy a kondycja skóry, włosów i paznokcii

Nadczynność tarczycy to częste schorzenie polegające na zwiększonej produkcji dwóch hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Choroba ta doskwiera 2% ludzi na świecie, a zachorowalność wynosi 1-2 przypadki na 1000 mieszkańców w ciągu roku, przy czym kobiety są na nią narażone 10 razy bardziej niż mężczyźni.

Hormony tarczycy mają duże znaczenie biologiczne dla organizmu człowieka, ponieważ regulują wytwarzanie energii i ciepła, wpływają na dojrzewanie płciowe oraz w znaczący sposób na układ nerwowy, kostny i mięśniowy. Działają na syntezę białek i przemiany węglowodanów. Tyroksyna powoduje nasilenie wchłaniania glukozy w przewodzie pokarmowym, a tym samym nasilenie jej zużycia w tkankach, czyli pobudza procesy energetyczne w organizmie. Tyroksyna i trójjodotyronina są bardzo ważne w czasie ciąży, gdyż pobudzają wzrost i rozwój ośrodkowego układu nerwowego i kości płodu, które dzięki hormonom tarczycy są wysycane składnikami mineralnymi, ponieważ hormony te biorą udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej.

Hormony tarczycowe w większości odpowiadają nie tylko za naszą urodę, czy atrakcyjny wygląd, ale mają również wielki wpływ na to jak się czujemy, ponieważ tarczyca jest narządem wydzielającym hormony działające na wszystkie tkanki, jakie biorą udział w regulacji przemiany materii oraz w wielu innych procesach życiowych.

Nadczynność tarczycy a kondycja skóry

Hormony pełnią ważną rolę w ludzkim organizmie, sterują nim powodując zachodzenie różnych reakcji, dzięki czemu możemy normalnie funkcjonować. Skóra jest największym narządem człowieka, a na jej wygląd ma wpływ wiele czynników wewnętrznych, jednym z nich jest gruczoł tarczycy.

Na skutek rozrostu tarczycy mającego postać wola nadczynnego, następuje deformacja szyi. Powstałe w tym przypadku naprężenie skóry powoduje dyskomfort. Skóra w tym miejscu jest cienka i delikatna i może ulec łatwemu uszkodzeniu. Jest tkliwa, a naturalne ruchy głowy mogą powodować otarcia i bolesność. Wzmożona potliwość i brak należytej higieny mogą skutkować powstawaniem odparzeń i infekcji bakteryjnych. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Nadczynność tarczycy właśnie z powodu jej objawów jest chorobą sprzyjającą rozwijaniu się grzybicy. Niewłaściwa higiena ciała przy wzmożonej potliwości jest pośrednią przyczyną infekcji.

Kolejnym skutkiem nadczynności tarczycy jest nadpobudliwość, co sprzyja świądowi. Osoba chora o wzmożonej aktywności bardzo często podrażnia skórę mechanicznie. Dochodzi do otarć i zaczerwienień, co przy nadmiernym poceniu się może sprzyjać infekcjom. Odczuwany wówczas świąd jest dodatkowo wzmagany. Bezsenność w tej sytuacji sprawia, że osoba chora ma twarz zmęczoną, pozbawioną blasku, a ruchy ciała są pozbawione energii i wigoru.

Charakterystyczne zmiany skórne towarzyszące nadczynności tarczycy to skóra ciepła, wilgotna, a w dotyku aksamitna. Jest to spowodowane nadmierną potliwością i nadwrażliwością na ciepło. Osoba chora na nadczynność tarczycy ma wzmożony apetyt. Spożywane w nadmiarze posiłki dostarczają nadmiaru kalorii. Organizm musi je spalić, przez co wytwarza dużo ciepła. Często pojawiają się wtedy plamy na podudziach i stopach oraz wysypka na twarzy i szyi .

Nadpotliwość źle wpływa na wygląd skóry i sprzyja jej chorobom. Im więcej potu, tym skóra jest bardziej błyszcząca lub sprawia wrażenie tłustej. Są to objawy charakterystyczne dla choroby skóry zwanej seborrhoe oleosa, czyli tzw. łojotok tłusty. Łojotok tłusty obejmuje zazwyczaj owłosioną skórę głowy, a także skórę twarzy, klatki piersiowej, pleców i okolic genitaliów. Łojotok tłusty to choroba z wiązana z nadczynnością gruczołów łojowych. Przyczyną zapadania na nią są zaburzenia procesów metabolicznych organizmu oraz gospodarki hormonalnej. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa zmiany skórne występują u około 5-10% chorych i są zlokalizowane z przodu łydek. Najpierw są to maleńkie grudki, które z biegiem czasu łączą się ze sobą tworząc pojedynczy naciek wielkości około 20 cm.

Wpływ nadczynności gruczołu tarczowego na włosy

Jednym ze skutków nadmiernie wydzielających się hormonów T3 i T4 przy nadczynności tarczycy jest wypadanie włosów. Podczas choroby włosy są jakby pokryte woskiem i połyskują. Każdy człowiek codziennie traci ok. 100–150 włosów i jest to zupełnie naturalny proces. Problem pojawia się, gdy włosów zaczyna coraz więcej ubywać. Utrata włosów kojarzy nam się zawsze ze starością lub z chorobą. Najczęściej świadczy on o osłabieniu organizmu, awitaminozie oraz związany jest z nadczynnością tarczycy.

Przy chorobie Gravesa-Basedowa tarczyca wytwarza immunoglobulinę, która przyspiesza metabolizm powodując starzenie się włosów. Są krótkowieczne i wypadają. Dochodzi wtedy do łysienia plackowatego lub równomiernego na całej głowie.

Kolejnym skutkiem nadczynności tarczycy dla włosów jest łysienie dyfuzyjne. Jest ono związane z tym, że chory ma podwyższoną temperaturę ciała. Następstwem tego jest uszkodzenie struktury mieszków włosowych. Kiedy ma miejsce nadmierna produkcja hormonów tarczycy włosy stają się cienkie i delikatne. W połowie przypadków nadczynność tarczycy prowadzi do łysienia dyfuzyjnego oraz wywołuje utratę owłosienia na całym ciele. Łysienie dyfuzyjne jest to choroba objawiająca się nadmierną utratą włosów, obejmującą obszar skóry głowy. Włosy są rzadkie, cienkie i sztywne. Trudno jest przeprowadzać na nich zabiegi pielęgnacyjne takie jak układanie fryzury czy kręcenie. Nie ma jednak żadnej możliwości poprawy stanu włosów lub zahamowania łysienia, jeśli nie zostaną wyleczone przyczyny problemu, czyli zaburzenia w pracy tarczycy. Jeśli doprowadzimy do unormowania się poziomu hormonów spowoduje to samoistne odrastanie włosów i poprawi ich kondycję a tym samym samopoczucie chorego.

Nadczynność tarczycy a paznokcie

Nadczynność tarczycy wpływa nie tylko na skórę i włosy, ale także na paznokcie. Stają się wtedy łamliwe i mają nierówną powierzchnię. Bardzo często zmieniają kolor. Zmiany w obrębie paznokci klasyfikuje się ze względu na morfologię lub zabarwienie.

Onycholiza jest związana z licznymi chorobami układowymi, w tym tarczycy. W szczególności występuje w powiązaniu z nadczynnością. Jest to choroba polegająca na odwarstwieniu płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Zmiany te obserwowane w nadczynności tarczycy i rozpoczynają się od czwartego lub piątego palca, tzw. palec Plummera.

Choroba ta przebiega od wolnego brzegu paznokcia. Występuje widoczne białe zabarwienie wskutek braku kontaktu łożyska z paznokciem oraz brak prześwitywania różowego zabarwienia pochodzącego od naczyń włosowatych. Nieraz może dojść do ponownego zakażenia. Wtedy paznokieć staje się: szary, żółty, brązowy lub czarny.

Jeśli pacjent choruje na onycholizę, a nieznane są przyczyny tej choroby powinien zostać przebadany pod kątem występowania choroby tarczycy, gdyż możliwe, że jest chory na nadczynność tarczycy. Brak typowych objawów tej choroby nie wyklucza jej występowania. W przypadku, gdy paznokcie są z oddzieloną płytką od łożyska, należy skrócić maksymalnie paznokcie, ponieważ oddzielająca się płytka jest narażona na zakażania i zabrudzenia, obcinać i nosić krótkie paznokcie, póki prawidłowo nie odrosną, co może potrwać w zależności od zmian kilka tygodni, a zaniedbane nawet kilka miesięcy. Ponadto unikać kontaktu z wilgocią, brudem, długiego moczenia rąk bez ochrony.

W prawidłowej pielęgnacji paznokci z oddzieloną płytką od łożyska nie wolno podważać paznokci, czyścić ich na siłę ostrym narzędziem. Niewskazane jest zapuszczanie i przedłużanie paznokci.

Osobliwym objawem nadczynności gruczołu tarczowego jest poluzowanie struktury płytki paznokciowej, w rezultacie czego czubki paznokci podwijają się. Uniesienie części paznokcia powoduje, że staje się on pomarszczony, łamliwy, o nierównej powierzchni i czasem zmienionym kolorze.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym, wspomagające leczenie schorzeń związanych z hipertyreozą

Osobie chorej na nadczynność tarczycy można zaproponować liczne zabiegi. Normalizująca maska algowa, maseczki z wyciągów z chabra, bławatka czy bzu czarnego – to niezbędne wsparcie, które kosmetolog może zaoferować choremu. Kolejnym zabiegiem pomocnym w leczeniu hipertyreozy jest naświetlanie za pomocą lampy Solux z niebieskim filtrem. Lampa ta poprawia ukrwienie skóry, łagodzi, regeneruje skórę i redukuje zmarszczki. Osoba chora na nadczynność może robić sobie w domu okłady z mentolem, które złagodzą obrzęki nóg.