fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

artykul_nominowany_pisz-i-wygrywaj_468x60.jpg

Nadmierne owłosienie kłopotem wielu twoich klientek

Kiedy owłosienie możemy określić mianem stanu patologicznego? Czym różni się  hipertrychoza od hirsutyzmu? Co warto wiedzieć na temat każdego z rodzajów schorzenia? Przeczytaj i znajdź odpowiedzi na nurtujące pytania!

Całe ciało człowieka, prócz dłoniowej część ręki oraz podeszwy stopy, jest pokryte włosami. Wśród nich wyróżniamy te długie, które występują na owłosionej skórze głowy, brwiach, rzęsach oraz okolicach narządów płciowych. Oraz dość jasny, delikatny, cienki i krótki meszek włosowy. Żaden z wymienionych rodzajów nie stanowi jednak defektu kosmetycznego.

 A co stanowi? Nadmierne owłosienie. Tak nazywamy stan patologicznego wzrostu dłuższych i grubszych włosów, w okolicach gdzie występuje meszek włosowy, w warunkach fizjologicznych.  Problem ten, występuje w dwóch postaciach, nadmiernego owłosienia ograniczonego u kobiet, zwanego hirsutyzmem oraz nadmiernego owłosienia uogólnionego, tzw. hipertrychoza.

Hipertrychoza

Nadmierny porost włosów ciemnych i grubych, w miejscach, gdzie w naturalnych warunkach fizjologicznych, występuje meszek włosowy określa się mianem hipertrychoza. Schorzenie to może być uogólnione, czyli obejmować całą powierzchnię ciała, lub mieć charakter miejscowy, uwidaczniający się tylko w niektórych okolicach ciała. 

Co należy wiedzieć o postaci uogólnionej? Przede wszystkim iż bywa wrodzona, jest zauważalna bezpośrednio po urodzeniu. Meszki włosowe przeradzają się w włosy długie i miękkie, które umiejscawiają się na całej powierzchni ciała, obejmując także twarz. Drugą formą postaci uogólnionej jest owłosienie nabyte, różniące się od postaci wrodzonej tym, że występuje w wieku dojrzałym. Jednakże, zarówno postać uogólniona jak i wrodzona, pojawiają się bardzo rzadko. Obie cechują się pochodzeniem rodzinnym, a nie wynikają z zaburzenia hormonalnego. Defekt ten, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, u których pojawia się znacznie częściej. 

Przyczyny wywołujące hipertrychozę mogą być różnorodne. Zaliczamy do nich: czynniki genetyczne, czyli rodzinne, oraz czynniki nabyte. Te drugie związane są z występowaniem schorzenia w miejscu poddawanym nadmiernemu ciepłu lub okolicach przewlekłego, lekkiego urazu. Hipertrychoza jest również spotykana w przebiegu chorób wewnętrznych np. akromegalii. Ponadto przyczyną jej pojawienia się mogą być stosowane leki, chociażby kortykosteroidy. 

Hirsutyzm

Hirsutyzmem, nazywa się występowanie owłosienia typu męskiego u kobiet, ewentualnie dzieci, w okolicach androgenozależnych. W tym przypadku dochodzi do przeobrażenia się włosów meszkowych, w włos końcowy. Ten proces ma duży związek z pochodzeniem. Rzadko, jest spotykany u rasy żółtej, a dość często u mieszkańców Bliskiego Wschodu, Hindusów, Indian oraz u rasy czarnej.

Przyczyną bywa nadmierna pobudliwość mieszków włosowych, na prawidłowe stężenie, androgenów w organizmie. Schorzenie, może być spowodowane także zaburzeniem, wydzielania wewnętrznego gruczołu nadnercza i jajnika, bądź chorobami przysadki podwzgórza, produkującej więcej męskich hormonów. Do przyczyn wywołujących hirsutyzm, zaliczamy jeszcze leki hormonalne: androgeny, steroidy anaboliczne, pochodne progesteronu oraz choroby jajników takie, jak guzy i zespół policystycznych jajników. U części chorych, występuje hirsutyzm idiopatyczny w, którym odchylenia w stężeniu hormonów płciowych w badaniach laboratoryjnych się nie stwierdza, a kobiety prawidłowo miesiączkują.

Owłosienie, w przebiegu hirsutyzmu, może występować na twarzy i umiejscawiać się w okolicy policzków, podbródka oraz górnej wargi. Defekt na ciele, bywa zlokalizowany na wewnętrznej powierzchni ud i przedramionach, w okolicy wzgórka łonowego oraz linii białej brzucha, na klatce piersiowej i okolicy brodawek sutkowych, oraz plecach i barkach.

W przebiegu choroby, dochodzi do maskulinizacji, wynikającej z wysokiego poziomu męskich hormonów. Objawia się ona zniekształconą sylwetką ciała. Od zmiany formy piersi, zaniku tkanki tłuszczowej w okolicy barkowej i pasa, po przerost łechtaczki, zaburzenie menstruacji lub jej brak. Ponadto u chorych zaobserwować można pogrubienie skóry, obniżenie skali głosu, rozwój muskulatury typy męskiego, rozszerzenie porów, łojotok, trądzik, łysienie typu męskiego, niepłodność oraz otyłość. U dzieci, może dojść do ciemniejszego zabarwienia okolicy płciowej, szybszy wzrost kości długich, przerostu prącia i wzmożonego pofałdowania skóry moszny u chłopców.

Metody usuwania nadmiernego owłosienia

Nadmierne owłosienie dla wielu osób bywa koszmarem. Sposobów na pozbycie się nieestetycznych włosków jest na szczęście coraz więcej. Współczesna kosmetyka może zaproponować ich co najmniej kilka. Wspomnijmy chociażby o metodach mechanicznych: depilacji woskiem, paście cukrowej czy nitkowaniu. Na tym się nie kończy, na popularności zyskują zabiegi elektro i fotopilacji. Każdy z nich może być odpowiedni dla naszego klienta. Zanim jednak na poważnie zabierzemy się za usuwanie owłosienia poinformujmy pacjentów jak powinny przygotować się do zabiegu, opiszmy jego przebieg, wymieńmy przeciwwskazania i zapoznajmy z postępowaniem po wizycie w gabinecie. 

 

Bibliografia :

Jaroszewska B.: Kosmetologia. Wydawnictwo Atena. Warszawa 2008

Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla Kosmetologów. Wydanie II. Elsevier Urban & Partner. Wrocław 2010

 Antohony du Vivier: Atlas Dermatologii Klinicznej. Urban & Partner. Wrocław 2005

 Błaszczyk – Kostanecka M., Wolska H.: Dermatologia w praktyce. Wydanie II. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005

Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2008

Szepietowski J.:Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2002 

 Rassner G.: Dermatologia: Podręcznik i Atlas. Urban & Partner. Wrocław 2004

 

 

artykul_nominowany_pisz-i-wygrywaj_468x60.jpg

 

natalia_kieszkowska.jpg   Natalia Kieszkowska – Licencjonowany Kosmetolog. Absolwentka  Kosmetologii PWSZ w  Nysie.