fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nadzieja dla poparzonych

Dotychczas możliwe było leczenie ran oparzeniowych jedynie za pomocą obcisłego ubrania uciskającego tkankę. Niezmiernie ciasna odzież, zapobiegajała w ten sposób rozrostowi tkanki. Brytyjscy naukowy opracowali jednak żel, zapobiegajacy bolesnemu i szpecącemu kurczeniu się przeszczepów skórnych. Możliwe, że dzięki odkryciu specjalnie skonstruowana odzież stanie się zbędna.

 

Gdy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzonia skóry w wyniku oparzenia, często przeprowadzany jest przeszczep skóry pobranej z innych obszarów ciała pacjenta lub stworzonej drogą inżynierii genetycznej. Tego rodzaju przeszczepy goją się bez większych komplikacji. Jednakże u większości pacjentów dochodzi do obkurczania skóry co prowadzi do powstania objawów bólowych, a sam proces gojenia ulega wydłużeniu.

Karima Bertal wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu z Sheffield odkryli enzym wpływający na zmniejszenie o połowę kurczliwości tkanki. Enzym ten może być dodany do biokompatybilnego żelu polimerowego nakładanego bezpośrednio na przeszczep.

Grupa badawcza odkryła, iż enzym – oksydaza lizylowa jest jedną z przyczyn kurczenia się przeszczepionej tkanki. Następnie zidentyfikowali składnik będący inhibitorem enzymu oksydazy lizylowej – 3-aminopropionitryl, który połączyli z biokompatybilnym żelem.