fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nanocząsteczkami w trądzik

Do przyczyn powstawania zmian trądzikowych zaliczyć można: przerost gruczołów łojowych, łojotok, nadmierne rogowacenie, obecność bakterii (np. Propioniobacterium acnes). Okazuje się, że nanocząsteczki mogą być także skuteczne w leczeniu trądziku.

Zabiegi z użyciem kwasów, specjalne maski przeciwtrądzikowe czasem okazują się niewystarczalne w walce z tą przypadłością. Doktorantka Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowała nowy sposób dostarczania kwasu laurynowego, występującego m.in. w oleju orzechów kokosowych czy ludzkim mleku. Wypełnione nim nanocząsteczki zbliżają się do wywołujących zmiany skórne Gram-dodatnich bakterii – Propionibacterium acnes.

Dissaya Pornpattananangkul ma zaprezentować wyniki swoich badań na dorocznej konferencji Research Expo, która odbywa się na jej macierzystej uczelni. Wybór kwasu laurynowego nie był przypadkowy, gdyż wg Kalifornijczyków, pozwola na uniknięcie efektów ubocznych stosowania innych leków przeciwtrądzikowych, w tym zaczerwienienia i pieczenia skóry.

Nowatorski system dostarczania leku składa się ze złotych nanocząstek, przyczepionych do wypełnionych kwasem laurynowym liposomów. Złoto nie dopuszcza do zlewania się pęcherzyków. Poza tym nanocząstki pomagają liposomom zlokalizować bakterie na podstawie specyficznego mikrośrodowiska skórnego, w tym pH.

Kiedy nanobomby dotrą do błon komórkowych P. acnes, przy kwasowym odczynie nanocząstki złota odłączają się od kapsułek. Dzięki temu liposomy mogą się zlać z bakteryjnymi błonami i uwolnić swoją zawartość.

Profesor Liangfang Zhang, w której laboratorium pracuje Pornpattananangkul, cieszy się z możliwości poprawy jakości leczenia zakażeń skórnych. Preparat stosowany jest powierzchniowo, w dodatku obiera sobie za cel wyłącznie P. acnes. Wszystkie składniki nanobomb są naturalne lub zostały dopuszczone do użytku klinicznego, co oznacza, że już niebawem liposomy zostaną przetestowane na ludziach.

źródło: Kopalnia Wiedzy