fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nanocząsteczki kontra zakażenia skóry

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine of Yeshiva Uniwersityodkryli nową metodę leczenia ropnia skóry (łac. abscessus), którego przyczyną jest zakażenie mieszane spowodowane gronkowcami i beztlenowcami.

Ropień skóry należy do uciążliwych infekcji skórnych. Charakteryzuje się ostrym odgraniczeniem od otoczenia. Jest to jama wypełniona ropą, wykazująca cechy nacieku zapalnego ? żywa bolesność, wysoka temperatura i silne zaczerwienienie, niekiedy aż do zasinienia. Ropa powstaje na skutek rozpuszczenia mas martwiczych oraz bakterii przez granulocyty i makrofagi, które następnie same ulegają lizie doprowadzając do uwolnienia do otoczenia aktywnych form enzymów proteolitycznych.

Samoistne wyleczenie ropnia należy do rzadkości. Może on opróżnić się samoistnie na zewnątrz przez martwiczy odcinek skóry bądź błony śluzowej. Zasadniczym leczeniem ropnia jest nacięcie i założenie drenów i sączka by umożliwić odpływ ropy. Niekiedy podawanie jednocześnie leków przeciwbakteryjnych (np. pochodnych penicyliny i metronidazolu) może prowadzić do wyleczenia ropnia.

Nowa terapia ma opierać się na nanocząsteczkach, które podobnie jak komórki układu odpornościowego, przenoszą tlenek azotu – NO.
– Kiedy zastosowaliśmy nanocząsteczki na zmiany skórne u myszy, wówczas cząsteczki podróżowały w głąb skóry, uwalniając NO i likwidując infekcję wywołaną przez Staphylococcus aureus – informuje Joshua D. Nosanchuk, kierownik prowadzonych badań.

Skuteczność nanocząsteczek zawierających tlenek azotu została potwierdzona badaniami przeprowadzonymi na 60 myszach. Gryzoniom zaindukowano MRSA. Na lewej i prawej części podbrzusza rozwinęły się ropnie. Myszy podzielono na grupy, które potraktowano „pustymi” nanocząsteczkami oraz niosącymi tlenek azotu,  jak również nie poddano żadnemu leczeniu. Po czterech dniach wykwity skórne potraktowane cząsteczkami zawierającymi NO uległy znacznej redukcji, w porównaniu z myszami z dwóch pozostałych grup.
Tenek azotu produkowany w organiźmie odgrywa bardzo ważną rolę, między innymi zabija bakterie, wspomaga gojenie się ran oraz wzmaga przepływ krwi poprzez rozszerzanie ścian naczyń krwionośnych.
Naukowcy mają nadzieję, że nanocząsteczki zawierające tlenek azotu mogą pomóc w leczeniu wielu schorzeń nie tylko skórnych.