fbpx
11 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nanocząsteczki złota a funkcje komórek

Przyspieszają starzenie, wpływają na powstawanie zmarszczek, hamują odkładanie tłuszczu, a nawet spowalniają gojenie ran.

O czym mowa? O czystych nanocząsteczkach złota (AuNPs), które wykorzystuje się jako platformę dostarczania leków. Korzystamy z ich także w ogniwach słonecznych czy kontraście do rezonansu magnetycznego.

Zespół Prof. Tatsiany Mironavej określał w warunkach in vitro jaki wpływ mają nanoczasteczki na różne rodzaje komórek, w tym tkankę tłuszczową. Naukowcy z  Stony Brook University sprawdzali, czy kontakt z niewielkimi dawkami nanocząsteczek może doprowadzić do zaburzeń. I jakie są wnioski?

Badacze amerykańscy zaobserwowali, że prawie natychmiast po podaniu nanocząstki penetrowały mezenchymalne komórki macierzyste pochodzące ze zrębu tkanki tłuszczowej. Ponadto zaczynały się one akumulować w wodniczkach, a ich obecność zaburzała ruchliwość komórek oraz ich podziały. Co więcej, doprowadzały do kurczenia się kolagenu, a to przecież procesy niezbędne do prawidłowego gojenia się ran. Zespół Prof. Tatsiany Mironavej zauważył, że  nanocząstki złota interferują z  ekspresją RNA oraz hamują zdolność różnicowania do dojrzałych adipocytów.

Autorzy artykułu w Nanotoxicology stwierdzili, że proces adipogenezy został zahamowany, oceniając wydzielanie adiponektyny – hormonu dojrzałych komórek tłuszczowych – oraz zliczając krople lipidowe. A jak podkreśla sama pomysłodawczyni projektu adiponektyna pomaga w regulacji metabolizmu energii, stąd lokalne fluktuacje wywołane przez AuNPs mogą prowadzić do zmian systemowych. Co ciekawe, funkcje komórek macierzystych powracają do normy po usunięciu egzogennych AuNPs.

Z publikacji dowiedzieć się również możemy, że wpływ AuNPs na komórki był funkcją stężenia. Dlatego, by uzyskać podobne rezultaty jak przy większych nanocząsteczkach, należało zastosować kilkakrotnie więcej małych AuNPs.

Źródło: Science Daily/Nanotoxicology/Kopalnia Wiedzy