fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nanoenkapsulacja zwiększa fotostabilność filtrów

Według badań opublikowanych w tym miesiącu w International Journal of Cosmetic Science, nanoenkapsulacja składników promienioochronnych w specjalnych nośnikach zwiększa ich stabilność i obniża ryzyko alergii.

Zespół naukowców pod kierownictwem Dr Manueli Vettor z jednego z włoskich uniwersytetów, zbadał zachowanie się jednego z powszechnie stosowanych filtrów – octyl metoxicinnamate (OCM) pod wpływem umieszczenia go w specjalnych nanokapsułkach, który w wyniku działania promieniowania UV przechodzi z postaci trans w formę cis. Zmiana ta może znacząco zmienić wartość SPF filtrów promienioochronnych co wpływa na szukanie metod zwiększających fotostabilność tych składników. Ponadto forma cisw nielicznych przypadkach była przyczyną reakcji alergicznych.

 

Nanoenkapsulacja zmniejsza fotodegradację związków aktywnych

Zespół naukowców pokrył OMC specjalnym polimerem i odkrył, że składniki promienioochronne zamknięte w specjalnych formułach w mniejszym stopniu zmieniały swoją formę z cis na trans.
Ponadto efekt stabilizacji składników aktywnie czynnych w dużym stopniu zależy od ich stężenia. Gdy filtr ochronny był w niskim stężeniu (0.66%) efekt fotostabilności wynosił 36.65%, gdy jednak zwiększono stężenie związku (5%) fotostabilność zwiększyła się do 70.60%.
W przyszłości naukowcy planują przeprowadzić badania nad wspólnym działaniem filtrów anty UVA i UVB umieszczonych w nanokapsułach.