fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Najbardziej skuteczne antyoksydanty już dostępne

Latem zeszłego roku korona najskuteczniejszej spośród szerokiej grupy związków chemicznych określanych mianem antyoksydantów należała do astaksantyny. Ten naturalny barwnik z grupy karotenoidów nie cieszył się jednak długo mianem królowej. Kosmetologia jest na tyle dynamiczną nauką że już pojawili się jej następcy.

Astaksantyna posiada szereg cennych właściwości m. in. pochłania promieniowanie ultrafioletowe, zapobiega procesowi fotostarzenia się skóry i oczywiście jest skutecznym orężem w walce z wolnymi rodnikami. Królowa karotenoidów, jak zwykło się ja określać należy do ksantofili i posiada w swojej cząsteczce dwie grupy hydroksylowe i dwie karbonylowe. To właśnie specyficzna budowa chemiczna wpływa na fakt iż związek ma silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż pozostałe karotenoidy. Astaksantyna ponadto przyspiesza odnowę naskórka, wpływa na podziały komórkowe i syntezę kolagenu niezbędnego do zachowania młodego wyglądu na długie lata.

Jesienią zeszłego roku naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle ogłosili że remedium na zmarszczki może okazać się syntetyczny przeciwutleniacz Tiron. Naukowcy pokładają nadzieje w tym iż Tiron będzie zapewniał kompleksową ochronę przed promieniowaniem UV i jego negatywnymi skutkami, jednak dotychczas przeprowadzano badania jedynie na szczurach. Porównanie Tironu ze znanymi i skutecznymi zmiataczami wolnych rodników takimi jak: resweratrol, kurkuma, likopen, zielona herbata wykazało jego wysoką skuteczność w związku z ochroną przeciwko promieniowaniu UV. Naukowcy poszukują naturalnego składnika, który przypominałby Tiron pod względem budowy chemicznej i byłby bezpieczny dla zdrowia ludzi.

Ciekawym surowcem, który niedawno wkroczył do receptur kosmetyków jest Smocza Krew. Pod tą obiecującą nazwą kryje się szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie Amazonii ekstrakt pozyskiwany z drzewa Croton lechleri o intensywnie czerwonej barwie. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest niebywała zdolność do odradzania się na zniszczonych terenach, dzięki sokom bogatym w alkaloidy, polifenole, proantocyjanidy, diterpeny.

Dlaczego naukowcy tak intensywnie poszukują skutecznych sposobów na walkę z wolnymi rodnikami? Reakcje wywołane przez wolne rodniki to jedne z głównych czynników zaliczanych do endogennych przyczyn starzenia się skory. Każda komórka ludzkiego organizmu wykorzystuje substancje odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem oraz tlen z procesu oddychania do produkcji energii. Proces produkcji energii zachodzi w organellum komórki jakim jest mitochondrium. W trakcie tych procesów, nieodłącznie związanych z funkcjonowaniem organizmów powstają produkty uboczne – wolne rodniki tlenu. Błędne koło polega na tym że wolne rodniki tlenu mogą atakować same mitochondria, liczba uszkodzeń rośnie wraz z wiekiem, tkanki komórek słabną, brakuje im energii i funkcjonują coraz gorzej. Ingerencja wolnych rodników sięga nawet zmian w kodzie DNA komórek, w wyniku czego następują ich mutacje prowadzące do powstawania i rozrostu komórek nowotworowych. Niezwykle ważna z punktu widzenia zapobiegania chorobom nowotworowym i opóźniania procesów starzenia jest dezaktywacja (zmiatanie) rodników, a zadanie to należy do antyoksydantów.

Na czym polega zgubny wpływ wolnych rodników na skórę i dlaczego tak ważne jest stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty? Wolne rodniki niszczą białka – kolagen, elastynę i substancje tłuszczowe będące głównymi elementami strukturalnymi skóry. Zniszczenie związków lipidowych będących elementem spoiwa komórkowego skóry powoduje szybsze odparowywanie wody a tym samym zwiększone przesuszenie skóry.

Jak możemy się chronić przed niekorzystnym wpływem drugiego – szkodliwego oblicza tlenu jakim są wolne rodniki?

Linią obrony jest przyjmowanie antyutleniaczy z pokarmem. Do związków tej grupy należą m. in. selen zawarty w płatkach śniadaniowych, czy jajkach, likopen zawarty w pomidorach, beta-karoten, witaminy E i C, flawonoidy zawarte w zielonej herbacie. Dawkowanie tych niezwykle pożytecznych cząsteczek od wewnątrz i od zewnątrz pozwoli nam zachować młody i zdrowy wygląd na długo.

SC Beauty Magazine