fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nastolatek w gabinecie

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych z zabiegów upiększających korzysta ponad 4 mln. nastolatków, a liczba gabinetów o profilu młodzieżowym wynosi 10 tysięcy i stale rośnie. Zastanówmy się jakie tendencje panują na polskim rynku: które zabiegi są najbardziej popularne i dlaczego?

Nastoletni bunt………

Powyższy nagłówek idealnie pasuje do zmian zachodzących w młodocianej skórze.
Nie dość, że dorastający człowiek gubi się w otaczającym świecie, to jeszcze frustrację potęgują „problemy” związane cerą. Przyczyn takich zaburzeń jest kilka. Winą obarcza się przede wszystkim hormony płciowe, które stymulują wydzielanie sebum i jednocześnie zwiększają ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.
Wiele osób w wieku dojrzewania boryka się z różnym typem trądziku: zaskórnikowym, grudkowym i krostkowym. Zmiany, nierzadko zapalne, pojawiają się nie tylko na twarzy, lecz także na dekolcie i plecach.
Młode osoby często na własną rękę próbują stoczyć walkę z niedoskonałościami, co często kończy się przebarwieniami, zaburzeniem gospodarki hydro-lipidowej oraz przewlekłym stanem zapalnym,

Co możemy zaproponować młodszej grupie wiekowej?

To wszystko zależy od oczekiwań nastolatka lub jego rodzica. Z pewnością będzie to długa, wielokierunkową batalia. Specjalistyczne zabiegi, odpowiednia pielęgnacja domowa oraz wzbogacona dieta o suplementy bogate w kwas linolowy, mogą przynieść zamierzone rezultaty.

Najbezpieczniejsze

Do grupy bezpiecznych zabiegów wykorzystywanych do walki z trądzikiem młodzieńczym należą: mikrodermabrazja, sonoforeza i kawitacja.
Można je łączyć z odpowiednimi ampułkami i maskami.
Mikrodermabrazja jest szczególnie polecana dla trądziku zaskórnikowego. Niestety kiedy w grę wchodzą zmiany ropowicze (krosty) powinniśmy z niej zrezygnować. Tutaj nie pomoże również ani sonoforeza ani także kawitacja. Zatem, jeżeli chodzi o typowy trądzik młodzieńczy, w ramach bezpiecznych zabiegów jesteśmy trochę bezsilni. Wówczas trzeba zdecydować się na bardziej inwazyjne metody.

Inwazyjnie czy wcale?

Jak doskonale wiemy walka z trądzikiem powinna przebiegać wieloetapowo: zmniejszenie warstwy rogowej, zahamowanie nadmiernej produkcji łoju oraz działanie łagodzące, rozjaśniające.
Nie oszukujmy się, ale jednymi najbardziej skuteczenymi w walce z trądzikiem są peelingi. Najogólniej ujmując:peelingi fizyczne (z użyciem lasera) oraz peelingi chemiczne. Wielu z nas jednak nurtuje pytanie: Czy wykonywać tak inwazyjne dla młodej skóry zabiegi? Przecież trądzik młodzieńczy jest tylko stanem przejściowym.

Przeciwnicy bardzo agresywnych zabiegów na skórze nastolatka z pewnością  mają troszkę racji.Etap dojrzewania u podlotków można porównać do startującego samolotu: dopiero po pewnym czasie lot jest płynny.
Skóra również musi mieć owy „czas” na oswojenie się z nowymi warunkami.Jeżeli jednak defekty estetyczne stanowią poważny problem natury psychologicznej, nie ma co się zastanawiać nad inwazyjnością i trzeba przystąpić do działania.

W grupie takich mocniejszych preparatów z pewnością znajdą się peelingi. Skoncentrujmy się na peelingach chemicznych. W tego typu preparatach substancjami złuszczającymi mogą być: kwasy owocowe, kwas TCA, ewentualnie fenol. W ostatnim czasie producenci wprowadzili na rynek gotowe preparaty będące mieszaniną różnych kwasów i związków niwelujących trądzik. Przykładowo: Easy peel, Easy phitic peel, Yellow peel, Blue peel, Weekend peel, Alpha-beta complex.

Dla szybkiego przypomnienia:

Easy peel to mieszanina TCA, kwasu askorbinowego i cytrynowego.

Yellow peel jest to mieszanka kwasu retinowego, kojowego, azelainowego, fitowego, witaminy C i bisabololu.

Easy phytic peel
składa się z estru niozytu, kwasu mlekowego, migdałowego, glikolowego oraz dodatkoów umożliwiających kompletne działanie wcześniejszych składników.

GlycoPeel to peeling powierzchowny na bazie kwasu kojowego, mącznicy lekarskiej, morwy białej oraz witamin A, C, E.

Weekend Peel
to peeling, który opiera się na zastosowaniu peelingu chemicznego (kwasu salicylowegio, rezorcyny, kwasu mlekowego, udecylenowego, proszku z gąbek bogatych w krzem) oraz mikrodermabrazji.

Roztwór Jessnera opiera się na kombinacji kwasu salicylowego, mlekowego, rezorcyny.

Oczywiście istnieje jeszcze dosyć spora grupa różnych mieszanek złuszczających, wszystko jednak zależy od tego, czego oczekujemy po danym preparacie: rozjaśnienia, zmniejszenia stanu zapalnego, wydzielania sebum, spłycenia blizn potrądzikowych itp.

W odniesieniu do panującej pory roku sam temat złuszczania jest trochę nie na miejscu. Pamiętajmy, że seson wiosenno-letni nie jest wskazany do wykonywania peelingów.
Oprócz profesjonalnych zabiegów warto doradzić odpowiednią dietę (uzupełnić ją w kwas linolowy i linolenowy) oraz kosmetyki do użytku domowego, które nie powinny zawierać składników zapychających ujścia gruczołów łojowych (komedogennych).

Odnośnie oczyszczania manualnego. Drodzy koledzy i koleżanki – szkoda niszczyć tak młodej skóry.Więcej na ten znajdziecie w artkule: Oczyszczanie manualne – tak czy nie?

 

Nastolatkowie czy tylko trądzik?

Okazuje się, że zabiegi dla młodych osób niekoniecznie muszą być skierowane na walkę z trądzikiem. Dosyć spore grono nastolatek chętnie korzysta z oferty wyszczuplającej i antycellulitowej. Jeżeli decydujemy się przyjąć pod swoje skrzydła wiecznie odchudzającą się dziewczynę nie zapomnijmy o rozmowach dotyczących racjonalnego odżywiania się.

A co z zabiegami stricte upiększającymi?

W mediach trwa propaganda piękności i seksapilu. Młode dziewczynki w pogoni za ideałem częściej decydują się na zabiegi upiększające. Czy profesjonalne kosmetyki są faktycznie potrzebne tak młodej i jednocześnie doskonałej skórze?. Absolutnie nie. Oczywiście delikatne nawilżanie i ochrona przed promieniowaniem UV powinny być zachowane niemal od urodzenia.

Świadomość własnego wyglądu z pewnością będzie nakłaniała coraz większe grono nastolatków do korzystania z usług kosmetologa czy też kosmetyczki. Pamiętajmy w tym wszystkim, że w kontakcie z drugim, bardzo młodym człowiekem niezwykle ważny jest nasze podejście i zrozumienie.