fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Natura kontra farmakologia – coś bardzo skutecznego na trądzik

Według najnowszych badań ziołowe preparaty z macierzanki i tymianku mogą być bardziej skuteczne w walce z trądzikiem w porównaniu do preparatów dostępnych wyłącznie na receptę.

Brytyjscy naukowcy z Leeds Metropolitan University odkryli, że nalewka z macierzanku, tymianku i balsamowca mirry skutecznie niweluje bakterie biorące udział w rozwoju zmian trądzikowych – Propionibacterium acnes.

Podczas przeprowadzanych badań okazało się, że  5-cio minutowa ekspozycja  jest wystarczające do zlikwidowania większości bakterii. Ponadto uznano, że wykazuje on silniejsze właściwości przeciwbakteryjne od pospolicie wykorzystywanego nadtlenku benzoilu.

Dr Margarita Gomez Escalada podkreśla, że nalewka alkoholowa z macierzanki i tymianku może stanowić alternatywę dla standardowych płynów antybakteryjnych do mycia.

Wielu z nas zapewne zastanawia się czy nie chodzi przypadkiem o alkohol, który jest niezbędny do otrzymania ekstraktu. Otóż nie. Badacze prowadzili eksperyment na modelu in vitro. Wpływ nalewek porównano z kontrolnym roztworem alkoholu.

Już niebawem badania będą prowadzone na modelach przypominających środowisko skóry, a póki co warto samemu przygotować roztwór macierzanki i tymianku i samemu sprawdzić skuteczność ziół.