fbpx
02 Lipiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Naturalna flora bakteryjna skóry chroni przed nowotworami

Naturalna flora bakteryjna rozwija się na powierzchni naszej skóry już od momentu przyjścia na świat. Noworodek posiada na powierzchni skóry już różne drobnoustroje które zachowują właściwą równowagę ustrojową.

Wiadomo od dawna, że fizjologiczna flora bakteryjna jest ważnym mechanizmem obronnym i nie należy jej niszczyć przez nieprawidłową pielęgnację.

Jak się okazało w badaniach wykazanych w Science Advances, jedna z najbardziej powszechnie występujących bakterii na naszej skórze – Staphylococcus epidermidis, produkuje substancję, która która hamuje wzrost kilku rodzajów nowotworów skóry.

Według dr Richarda Gallo ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego bakteria ta wytwarza 6-N-hydroksyaminopurynę (6-HAP), która w badaniach u myszy wykazywała działanie ochronne przed nowotworami wywołanymi ekspozycją na promieniowanie UV.

Po ekspozycji na promieniowanie UV, gryzonie z S. epidermidis produkującymi 6-HAP były pozbawione nowotworów skóry, w przeciwieństwie do ich towarzyszy, którzy zostali przez naukowców pozbawieni tego szczepu bakteryjnego.

Dodatkowo przez 2 tygodnie podawano myszom dożylnie 6-HAP i nie zaobserwowano widocznych skutków ubocznych, a gdy zostały przeszczepione im komórki czerniaka, to w porównaniu do grupy kontrolnej, wielkość guza była mniejsza o 50%.

Licznie doniesienia wskazują na istotną rolę naturalnej flory bakteryjnej skóry w funkcjonowaniu organizmu, amerykańscy naukowcy wzbogacili nas o kolejny argument.

Nasuwają się pytania. Czy w tym przypadku należy dokonać zdecydowanych działań i radykalnie zmienić sposób pielęgnacji skóry?

Może jednak warto sięgnąć po wysokiej jakości naturalne preparaty kosmetyczne, które dzięki ograniczonej zawartości substancji konserwujących mają mniejszy wpływ na na naturalną florę bakteryjną, a może nawet pójść dalej i szukać preparatów kosmetycznych wzbogaconych o probiotyki?

SC BEAUTY MAGAZINE