fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Naturalny sposób na opryszczkę

Coraz częściej zdarza się, że medycyna naturalna łączy swoją wiedzę z nauką i jest tak również w przypadku popularnej byliny – głowienki pospolitej (prunella vlgaris), porastającej również polskie suche leśne polany i łąki rośliny . Może ona stać się alternatywą dla popularnego leku na opryszczkę – acyklowiru.

Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym blokującym jeden z enzymów wirusa i hamującym dalszą replikację. W wyniku jego działania zostaje skrócony przebieg choroby.  W wielu przypadkach leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów gdyż może wystąpić uodpornienie się wirusa na składniki aktywne leku i nawrot choroby.

Prunella vulgaris, zwana potocznie głowienką pospolitą, jest niską byliną rosnącą na łąkach i skrajach lasów. Występuje w Chinach, Ameryce Północnej oraz Europie. 

Głowienka była jak dotąd stosowana w medycynie głównie jako specyfik przeciwbiegunkowy (duża zawartość substancji gorzkich), przeciwzapalny oraz wspomagający leczenie chorób nerek i przewodu moczowego (saponiny, flawonoidy).

Podczas badań prowadzonych pod kierownictwem dr Song Lee z Dalhousie University w Kanadzie odkryto, że roślina, dzięki zawartości pochodnych węglowodorów i triterpenów jest skuteczna również w zwalczaniu wirusa opryszczki Herpes simplex, HSV-1 oraz HSV-2.

Istnieje więc szansa, że osoby borykające się z nawracającymi opryszczkami będą miały do wyboru nową ? naturalną? metodę terapii wirusa opryszczki.