fbpx
05 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Naukowcy apelują: niewłaściwy biustonosz niszczy piersi

 

Grupa specjalistów od biomechaniki z University of Portsmouth przypomina, że niewystarczające podtrzymywanie biustu sprawia, że delikatne wiązadła w piersiach rozciągają się.

 

W czasie ćwiczeń piersi zmieniają swoje położenie w pionie i poziomie oraz do przodu i do tyłu nawet o 21 centymetrów.

Większość staników eliminuje tylko ruchy w pionie. Badacze odkryli, że nawet obcisłe topy do ćwiczeń nie eliminują tego problemu.

W ramach badania w ciągu ostatnich trzech lat przeanalizowano, jak sprawdza się 50 modeli biustonoszy na setkach pań.

Wiele kobiet jest przywiązanych do określonej bielizny i nie kupuje nic innego. Nawet nie patrzy w ich stronę. Nie kupuje prawdziwych staników sportowych, które zapinają się z tyłu i przypominają zwykłe biustonosze. Uważają, że jeśli taka bielizna nie ściąga się przez głowę jak top, to nie jest sportowym biustonoszem. Ale to nieprawda – przekonuje prowadząca badanie Wendy Hedger.

Hedger zwróciła też uwagę, że wiele kobiet wybiera niewłaściwe rozmiary biustonoszy, co powoduje dyskomfort i bóle. Istnieje pewne społeczne piętno związane z rozmiarami biustonoszy. Wiele kobiet nie chce, żeby uważano, że mają zbyt małe lub zbyt duże piersi, więc kupują staniki, które nie leżą dobrze. Uważają wtedy, że mają „normalny” rozmiar – wyjaśnia badaczka.

Wiele pań nie zdaje sobie sprawy, że nosi zły biustonosz albo nieświadomie wybiera zły rozmiar, bo taki im zawsze sprzedawano. Niektóre zapominają, że ich kształty zmieniają się w ciągu życia, szczególnie podczas karmienia czy menopauzy – przypomina Hedger.

 

źródło: PAP