fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Naukowcy ogłosili ranking najlepszych diet

Za najlepszą uznano dietę DASH prowadzącą do obniżenia ciśnienia. Za nią usytuowała się dieta śródziemnomorska.

Opracowana przez Amerykanów dieta DASH obniża ciśnienie i wspomaga pracę serca. Produkty spożywcze podzielono na osiem grup. Wolno zjeść określoną ilość porcji każdej z nich, ale produkty można ze sobą dowolnie łączyć. Zaleca się 5-6 posiłków dziennie, które dostarczają organizmowi ok. 2000 kcal.

Lepiej unikać owocowych jogurtów, soków, a także owoców w puszce. Nie wolno spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Pić natomiast trzeba co najmniej 1,5 litra płynów. Najlepsze są: niskosodowa woda mineralna i zielona herbata.

Badacze sprawdzili i połączyli profile 20 diet, które oceniało 22 ekspertów dietetyki i żywienia, lekarzy cukrzycy i chorób serca.

Diety podzielono na kilka kategorii, biorąc pod uwagę: krótko i długo terminowe efekty, łatwości stosowania, wartość żywieniową, zdolność do powstrzymania rozwoju cukrzycy i chorób serca.

Nie każda dieta jest dobra dla każdego. Najlepsza dieta dla danej osoby zależy od celu, do którego ma doprowadzić – stwierdzają we wnioskach do rankingu uczeni.

 Źródło: IAR