fbpx
24 Styczeń, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Naukowcy zyskują nowe spojrzenie na zmiany związane z wiekiem górnej wargi

Chirurdzy plastyczni od dawna debatowali nad mechanizmami starzenia w okolicach twarzy: czy są one związane bardziej z “deflacją” czy “zwiotczeniem?”. Nowe badanie pomaga rozstrzygnąć debatę, wykazując znaczną utratę objętości w górnej wardze u osób starszych, podaje “Plastic and Reconstructive Surgery” – oficjalny dziennik medyczny amerykańskiego towarzystwa chirurgów plastycznych (ASPS).

“Nasze wyniki sugerują, że starzenie się obszaru okołoustnego wypływa z połączenia wydłużania się tkanek miękkich i utraty objętości” stwierdza Patrick L. Tonnard. Dla chirurgów plastycznych ustalenia te mogą przyczynić się do poprawy podejścia do odnowienia skóry twarzy.

Badania MRI dają wgląd w zmiany związane z wiekiem górnej wargi

Naukowcy analizowali obrazowania rezonansu magnetycznego głowy MRI u 200 osób. Uczestnicy badania zostali podzieleni na grupy wiekowe: od 20 do 30 lat oraz od 65 do 80 lat. Szczegółowe pomiary “jednostki górnej wargi” zostały przeanalizowane w celu oceny różnic między tymi dwiema grupami. Pomiary wykazały kilka różnic związanych z wiekiem anatomii górnej wargi. Obejmowały one znaczne jej wydłużenie u osób starszych, w porównaniu do młodszej grupy. Wyniki sugerują, że związane z wiekiem wydłużenie i przerzedzenie górnej wargi stanowi więcej niż tylko jej “zwiotczenie”. Dr Tonnard i jego koledzy piszą: “Utrata objętości jest oczywistą cechą starzenia się górnej wargi”. Utrata objętości tkanki miękkiej również wydaje się przyczyniać do pogłębiania fałdów nosowo-wargowych – znaczącej cechy starzenia się twarzy.

Usta i obszary wokół ust odgrywają podstawową rolę w ekspresji emocjonalnej i atrakcyjności twarzy. Niestety mechanizmy starzenia się są wciąż słabo rozumiane. Nowe badanie zapewni wgląd w te mechanizmy, w oparciu o szczegółowe pomiary MRI.

Dr Tonnard i jego koledzy planują kontynuację badań w celu omówienia skutków klinicznych powstałych z ich ustaleń, w tym roli wypełniaczy do jak najmniej inwazyjnej augmentacji objętości.