fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nie jesteś pewien zmian skórnych – zasugeruj klientowi USG

Niejednokrotnie zdarzało Ci się rozmawiać z pacjentem na temat wątpliwych zmian skórnych? Nie czekaj, zasugeruj klientowi USG o wysokiej częstotliwości, które pozwala określić rozległość zmian oraz odróżniać zmiany łagodne od złośliwych.

USG o wysokiej częstotliwości w połączeniu z elastografią pozwala odróżniać łagodne zmiany skórne od złośliwych nowotworów ? poinformowano podczas dorocznej konferencji Radiological Society of North America.

W USA co roku rozpoznaje się ponad milion przypadków raka skóry. Z tego około 70 tysięcy przypadków stanowi najgroźniejszy rak skóry ? czerniak. Mimo, że wcześnie wykryty może być z powodzeniem leczony, czerniak co roku powoduje ponad 11 tys. zgonów.
Podejrzane zmiany skórne są oceniane przez dermatologów. Pobiera się także wycinki do badania histopatologicznego (pod mikroskopem). Bez wyniku badania histopatologicznego, opierając się na wyglądzie zmiany, dermatolog nie zawsze jest w stanie powiedzieć, czy chodzi o złośliwy nowotwór (rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy, czerniak), czy łagodny rozrost (włókniaki, tłuszczaki).

Specjaliści z University of Maryland School of Medicine w Baltimore wykazali, że metoda USG o wysokiej częstotliwości pozwala określić rozległość zmian oraz odróżniać zmiany łagodne od złośliwych ? dzięki ocenie ich sztywności (elastografia). Złośliwe zmiany są sztywniejsze.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia