fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nie lubisz ćwiczyć? Trądzik usprawiedliwia

Osoby cierpiące na trądzik niechętnie uprawiają sport i nie lubią ćwiczyć – odkryli brytyjscy naukowcy z University of Bath.

Badania, których wyniki opublikowano w „Journal of Health Psychology”, objęły 50 dorosłych osób w młodym i średnim wieku, cierpiących na trądzik.

Oprócz tego, że badani rzadziej angażowali się w uprawianie sportu, byli oni także mniej pewni siebie. Dotyczyło to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Skóra jest najbardziej widoczna i jest ważną częścią wizerunku człowieka – uważa dr Martyn Standage. Lęk przed oceną skóry przez innych może mieć znaczący wpływ na dobre samopoczucie (…) Sport i ćwiczenia są okazją do pokazania skóry. Właśnie z tego powodu cierpiący na trądzik czują się niepewnie i to zniechęca ich do aktywności fizycznejpodkreśla Standage.

Naukowcy przypominają, że niski poziom aktywności fizycznej może prowadzić m.in. do chorób serca i cukrzycy. Poza tym – jak przekonuje rzeczniczka grupy wsparcia dla chorych na trądzik Acne Patient, Alison Bowser – trądzik jest zwykle chorobą uleczalną, ale wymaga wytrwałości i uporu w szukaniu skutecznych kuracji.

Wyniki badania mają pomóc w opracowaniu metody zachęcania chorych na trądzik do większej aktywności fizycznej – podkreślają naukowcy.

PAP – Nauka w Polsce