fbpx
31 Maj, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nie ma łatwych rozwiązań kobiecych problemów!

Lekarze ostrzegają nas przed propagowanym w reklamach telewizyjnych lekkim podejściem do problemów gastrycznych, z jakimi bardzo często borykają się ostatnio kobiety. To najlepszy moment, aby pochylić się nieco nad tym tematem i uświadamiać nasze klientki, że na problemy zdrowotne zazwyczaj nie ma prostych rozwiązań.

?Masz wzdęcie, nie możesz iść na zakupy ? połknij tabletkę i po kilku minutach problem zniknie?. Taką właśnie filozofię w dużej mierze prezentują nam telewizyjne reklamy. Niemal każdego dnia mamy okazję natknąć się na prezentacje kilku różnych środków likwidujących gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym.

Sprawa wydaje się z pozoru błacha, ale jak mówi dr Mirosław Dudziak, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, wzdęcia, a także inne dolegliwości dyspeptyczne, takie jak np. uczucie pełności w brzuchu, kwaśne odbijania, zgaga oraz wodobrzusze, czyli zbieranie się płynu surowiczego w jamie brzusznej i powiększenie obwodu brzucha, to objawy, które często daje nowotwór jajnika.

Oczywiście nie można przy każdej, nawet najbardziej błahej dolegliwości przewodu pokarmowego wpadać w panikę, ale powinniśmy zachowywać czujność. Jeśli nasze problemy z układem trawiennym przedłużają się ? warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Tym bardziej, że ?rak jajnika nie daje charakterystycznych objawów, w literaturze jest nazywany cichym zabójcą. W momencie, kiedy się go rozpoznaje, często choroba jest już bardzo zaawansowana” – tłumaczy dr Dudziak.

W analizie ryzyka wystąpienia raka jajnika, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Nieco mniejsza zachorowalność występuje u kobiet, które urodziły dzieci oraz u tych, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Do badań profilaktycznych pomagających wykryć wspomniany nowotwór we wczesnym stadium należą: badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową i oznaczanie antygenu CA 125 .

Źródło: PAP Nauka