fbpx
02 Lipiec, 2020
Warszawa
27 ° C
Do góry
iniekcja

Nie możesz wykonywać iniekcji? Jest na to wytłumaczenie….

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś dlaczego w swojej ofercie masz tylko takie zabiegi, które są przyjemne dla klienta? Istnieją badania, które wyjaśniają takie zachowania.

Być może należysz do pacjentów z kompleksowym zespołem bólu regionalnego (ang. complex regional pain syndrome, CRPS), u których ból wzmaga się zarówno pod wpływem własnych działań, jak i obserwacji czyichś poczynań.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Alvara Aalto stwierdzili, że pacjenci z kompleksowym zespołem bólu regionalnego doświadczają w czasie obserwacji podobnego bólu jak przy uszkodzeniu tkanek.

CRPS to bardzo złożona choroba, przejawiająca się silnym chronicznym bólem. Jej patofizjologia nie jest w pełni poznana. Brakuje też biomarkerów. Nasze ustalenia mogą pomóc w rozwinięciu diagnostyki i strategii terapeutycznych – podkreśla doktorant Jaakko Hotta.

W ramach studium naukowcy analizowali skany z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) 13 pacjentów z CRPS kończyny górnej i 13 zdrowych osób. Wszyscy oglądali krótkie nagrania czynności wykonywanych ręką, np. ściskania kolczastej piłki z maksymalną siłą.

U chorych oglądanie wideo wywoływało anormalne wzorce aktywacji mózgu (różniły się one od wzorców występujących u zdrowych ochotników). Oznacza to, że CRPS wpływa na rejony mózgu związane z przetwarzaniem bólu i kontrolą motoryczną.