fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
26 Marzec, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Niebezpieczne białko przeciwstarzeniowe

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii uważają, że składnik przeciwstarzeniowy – aquaporyna-3 (AQP3) – powinien być stosowany z zachowaniem dużej ostrożności ze względu na możliwość inicjacji kancerogenezy.

Aquaporyna-3 jest białkiem znajdującym się w ludzkiej skórze, odgrywającym rolę w wewnątrzkomórkowym transporcie wody. Udowodniona została zależność pomiędzy stopniem nawilżenia skóry, a ekspresją AQP-3.

Naukowcy przypuszczają, że możliwy jest związek pomiędzy aktywnością aquaporyny, a rozwojem nowotworu.

Rak kolczystokomórkowy jest drugim, co do częstości występowania, nowotworem skóry. Badacze zauważyli, że u myszy nie posiadających białka AQP-3 nie udało się zainicjować procesu rozwoju guza, podczas gdy u innych z prawidłowym genem AQP-3 było to możliwe. Ponadto ekspresja tego typu białek w komórkach nowotworowych zwiększa ich migrację, stopień zezłośliwienia oraz możliwość przerzutu.

Naukowcy apelują, aby zachować ostrożność w stosowaniu kosmetyków zawierających składniki podnoszące naskórkowy AQP-3 oraz zbadać związek pomiędzy wykorzystaniem takich kosmetyków, a częstością występowania nowotworów skóry.