fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Niebezpieczne mydło

Jako, że największe zagrożenia zazwyczaj czyhają na nas w najmniej spodziewanych miejscach, naukowcy często badają bezpieczeństwo produktów kosmetycznych, obecnych w szafkach wielu milionów ludzi na całym świecie. Ta było i tym razem.

Zespół pracujący na University of Florida, znalazł dowody na szkodliwe działanie triclosanu, substancji znajdującej się w wielu mydłach, pastach do zębów i innych kosmetykach codziennego użytku, na kobiety w ciąży. Odkryto, że wspomniana substancja blokuje działanie jednego z enzymów niezbędnych w metabolizmie estrogenów i przez to stanowi duże zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Estrogeny transportowane są przez łożysko do płodu i odgrywają kluczową rolę w rozwoju mózgu i regulacji genów. Wpływają one również na prawidłowe funkcjonowanie tętnicy macicznej, która dostarcza dziecku tlen. Zaburzenie tego procesu może być bardzo groźne dla zdrowia płodu i spowodować niedotlenienie mózgu.

Podejrzewamy, że ta substancja jest niebezpieczna w okresie ciąży. Jeśli wystarczająca ilość triklosanu dostanie się do łożyska, to zaburzy enzym. Wiemy na pewno, że stanowi to bardzo silny inhibitor. Nie wiemy jednak, jaka ilość substancji może powodować negatywne efekty
– mówi kierująca badaniami Margaret O. James.

Źródło: PAP