fbpx
22 Maj, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Niebezpieczne plastry

Plastry wykorzystywane w leczeniu m.in. uzależnień od nikotyny mogą być przyczyną poważnych oparzeń skóry – informują specjaliści z amerykańskiego urzędu ds. żywności i leków (FDA). Poparzenie mogą nastąpić u pacjentów poddawanych badaniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

Poprawną nazwą plastra leczniczego jest transdermalny systemem terapeutyczny (w skrócie TTS). Ma on postać nasączonego lekiem kilkuwarstwowego plastra. Dzięki specjalnej kontrolującej uwalnianie membranie, przez cały okres działania plastra, lek ze stałą szybkością przenika do krwiobiegu. Każdy TTS zawiera zewnętrzną warstwę zabezpieczającą, chroniącą system przed wilgocią i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Poniżej znajduje się zbiornik z substancją leczniczą. W bezpośrednim kontakcie ze skórą znajduje się pokryta klejem kontrolująca uwalnianie membrana.

Głównymi zaletami TTS są:

  • możliwość utrzymywania stałego stężenia substancji leczniczej we krwi przez długi czas
  • możliwość podawania leków wrażliwych na działanie kwasu żołądkowego lub ulegających efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę
  • łatwa aplikacja, możliwość podania pacjentom niewspółpracującym, np. nieprzytomnym
  • możliwość rzadkiego dawkowania leku (np. raz na tydzień).

W postaci plastrów podaje się między innymi: fentanyl, nikotynę (w nikotynowej terapii zastępczej), żeńskie hormony płciowe ( w antykoncepcji oraz w hormonalnej terapii zastępczej), nitroglicerynę.

Okazało się, że u osób stosujących transdermalny systemem terapeutyczny mogą pojawić się poważne oparzenia podczas badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

Niebezpieczeństwo wynika z obecności metali (w szczególności glinu), chroniących zawartość plastra przed uszkodzeniami mechanicznymi.  Specjaliści z FDA ostrzegają, że wielu producentów systemów transdermalnych nie informuje klientów o potencjalnym ryzyku
wywołanym przez silne pole magnetyczne wytwarzane podczas badania metodą rezonansu – z wykorzystaniem silnego pola magnetycznego.

Zagrożenie wywołane obecnością glinu w plastrach jest bardzo często ignorowane, ponieważ metal ten nie jest przyciągany przez magnesy. Niestety nie oznacza to jego zupełnej bierności – pod wpływem pola magnetycznego nagrzewa się, mogąc powodować poważane poparzenia

Według amerykańskich urzędników, rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Proponują oni wymuszenie na producentach, aby na opakowaniach zostały zamieszczone odpowiednie ostrzeżenia o możliwych komplikacjach podczas badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Pacjentom z kolei zaleca się zweryfikowanie przed badaniem, czy stosowany u nich system terapeutyczny nie spowoduje oparzeń.