fbpx
11 Grudzień, 2019
Warszawa
-4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Niewyspani częściej cierpią na nadwagę

O tym, że brak snu prowadzi do otyłości przekonani są badacze z University of California. Wnioski takie wysnuli na podstawie przeskanowania mózgów 23 zdrowych dorosłych. Jedni z nich wzięli udział w badaniu po dobrze, a pozostali po źle przespanej nocy. 

Eksperci mierzyli aktywność mózgu, podczas gdy osoby wyznaczone do eksperymentu oglądali obrazki z jedzeniem. Była to seria 80 zdjęć z jedzeniem zdrowym i niezdrowym, wysoko- oraz niskokalorycznym. Co na przykład? Owoce, hamburgery, czekolada bądź pizza. Badani mieli za zadanie określić na jaką potrawę mają ochotę i żeby aktywność mózgu była większa obiecano im, że otrzymają ją po eksperymencie.

I jakie spostrzeżenia? Dla osób, które nie przespały nocy atrakcyjniejsze okazały się pączki, hamburgery i pizza. Natomiast wyspani chętniej sięgali po zdrowe produkty. Przy okazji analiza skanów mózgu  wykazała, że niedobory snu powodują złe funkcjonowanie płatów czołowych odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji. Co to oznacza? Że zwiększa się aktywność dalszych okolic, które decydują o podatności na przyjemności.

Jak mówi nadzorujący badania prof. Matthew WalkerOdkryliśmy, że rejony mózgu, które odpowiadają za skomplikowane decyzje, były osłabione z powodu braku snu – ponadto dodaje – Niewyspanie powodowało też, że ludzie woleli posiłki wysokokaloryczne. Taka kombinacja wyjaśnia, dlaczego osoby, które niewiele śpią, często cierpią na nadwagę.

Źródło: IAR