fbpx
21 Lipiec, 2019
Warszawa
25 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Niezbędne inwestycje w gabinecie podologicznym

Klienci gabinetów często nie zdają sobie sprawy, jak ważną częścią ciała są ich stopy. Na co dzień nie poświęcają im wiele uwagi, chyba że zaczynają sprawiać problemy. A przecież w ciągu całego życia pokonują tak wielkie odległości, jakby 4,5-krotnie okrążyli Ziemię! Na szczęście świadomość społeczeństwa wzrasta z roku na rok, a gabinety podologiczne powstają w każdym większym polskim mieście. Zapoznajmy się więc jakie inwestycje są konieczne, aby stworzyć w pełni profesjonalny gabinet pielęgnacji stóp.

Podologia zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stóp, diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, zmianami patologicznymi, rekonstrukcją i korektą paznokci, deformacją stóp w układzie kostno-stawowym, a także pielęgnacją stopy cukrzycowej.

W ofercie gabinetu podologicznego powinna znaleźć się pielęgnacja klasyczna i specjalistyczną obejmująca opiekę nad diabetykiem, pękające pięty, zmiany grzybicze, korekty wrastających paznokci, rekonstrukcję paznokci uszkodzonych i grzybiczych, pobieranie materiału do badań mykologicznych, ortezowanie pacjenta po zabiegu, zabiegi odżywcze oraz masaż stóp.

Podologii bliżej do medycyny niż kosmetologii. Dlatego gabinet podologiczny bardziej przypomina ten lekarski aniżeli kosmetyczny. Stąd stawiane są nieco inne wymogi sanitarne. Regulacje dotyczą ilości i wielkości pomieszczeń, gdzie wykonywane są zabiegi oraz ich dostępności dla osób niepełnosprawnych. Mimo, iż zawód podologa jeszcze nie otrzymał w Polsce statusu zawodu medycznego, warto się zapoznać z tymi wymogami przed rozpoczęciem działalności, gdyż w przyszłości oszczędzi nam to czas i pieniądze.

Jak powinien wyglądać profesjonalny gabinet podologiczny?

Zaczniemy od pomieszczenia, które zgodnie z tendencjami powinno przypominać gabinet lekarski. Musi być pomieszczeniem zamykanym, oddzielonym od pozostałych części gabinetu, przeznaczonym wyłącznie do zabiegów w obrębie stóp. Oczywistym wymogiem jest sterylna czystość i higiena.

Jeśli chodzi o zagadnienie wyposażenia gabinetu podologicznego warto zadbać o najnowocześniejszy sprzęt i profesjonalne narzędzia. Jedną z najtrudniejszych decyzji jest wybór fotela dla pacjentów. Będzie to miało istotny wpływ na komfort naszej pracy i wygodę klientów.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Najważniejsza jest stabilność. Trzeba wziąć pod uwagę, ile kilogramów waży sam fotel i jak ciężkiego pacjenta może unieść. Następnym ważnym wykładnikiem jest wysokość siedzenia. Dobry fotel powinien opuszczać siedzisko na stosunkowo niską wysokość, tak aby pacjentom z nadwagą, osobom starszym, czy niskiego wzrostu łatwo było w nim zasiąść. Wszystkie elementy fotela: siedzenie, oparcie na plecy, podłokietniki, przedłużenie na nogi, powinny być ruchome i dać się regulować w zależności od potrzeb. Użyteczne są także, takie funkcje jak: pozycja tzw. kołyski, elektryczne lub pneumatyczne podnoszeni fotela, rozkładanie do pozycji poziomej. Nie zapominajmy, że taki fotel musi zapewnić w pierwszej kolejności wygodę i bezpieczeństwo pacjenta, ale co równie istotne, musi gwarantować nam komfort pracy. Dlatego bezwzględnie fotel pacjenta powinien dać się unieść na wysokość wzroku podologa. Umożliwi to dokładne wykonanie zabiegu oraz przeciwdziała dolegliwościom, będących wynikiem przyjęcia złej pozycji podczas pracy.

Podolog również powinien zasiadać w fotelu lub na krześle specjalnie do tego celu skonstruowanym. Krzesło ma zapewniać dobre podparcie lędźwi, amortyzować wstrząsy przenoszone na kręgosłup w trakcie sięgania po produkty i instrumenty ze stolika zabiegowego oraz musi posiadać dopasowane do podłoża kółka i funkcję podnoszenia i opuszczania siedziska.

Kolejnym ważnym elementem dla pracy podologa jest lampa z lupą. Światło lampy powinno być stałe i zbliżone do światła dziennego (5500 kelwinów), dającego właściwy obraz barwy skóry. Natomiast lupa powinna mieć dużą powierzchnię a także możliwość powiększania od 2,5 do 4 dioptrii. Takie wyposażenie umożliwi właściwą diagnozę i precyzyjny zabieg.

Nieodzownym elementem w gabinecie jest frezarka z pochłaniaczem pyłu lub zraszaczem mgielnym, czyli spray. Zapewnia ona bezpieczeństwo przed wirującymi w powietrzu pyłami oraz drobnoustrojami. Całkowite wyeliminowanie pyłu zapewni nowoczesny system zasysania i zatrzymywania w specjalnych mikrofiltrach. Urządzenia wodne, w których pył jest wiązany z pyłem, nie gwarantują jego całkowitego usunięcia z pomieszczenia. W środowisku podologicznym coraz częściej mówi się o wycofaniu frezarek z odkurzaczem, ze względu na niemożność utrzymania ich w higienicznym stanie. Dodatkowym czynnikiem który musi być wzięty pod uwagę przy zakupie urządzenia jest poziom hałasu wytwarzanego przez taką maszynę. Nowoczesne frezarki pracują cicho, co pozwala na swobodną rozmowę i podnosi komfort wizyty.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór frezów o rozmaitym kształcie, rozmiarze i gradacji, co pozwoli na dokładniejszą pracę. Zrobione są z materiałów trwałych, które umożliwiają dezynfekcję i sterylizację. Poza tym, istotna dla naszej pracy jest również płynność regulowania obrotów. Standardem są obroty od 5 do 25 lub do 40 tys. obr./min. Kluczowa jest moc samego urządzenia i rączki, łatwość wymiany i dobre trzymanie frezów oraz łatwy dostęp do worków i filtrów. Przydatnym udogodnieniem jest przycisk on/off w rączce. Wymiana torby odkurzacza i płynu dezynfekcyjnego powinna się odbywać co kilka dni.

Można też pracować na urządzeniach przeniesionych ze stomatologii. Są to zestawy składające się z aparatu ze sprayem, turbiny dentystycznej, odsysaczki płynów i zwilżacza skóry. Napęd aparatu stanowi powietrze z kompresora, dzięki czemu maszyna nie ulega tak często awariom.

Jeśli już posiadamy niezbędny do pracy sprzęt, musimy zatroszczyć się także o jego dezynfekcję i sterylizację. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup autoklawu, który zmniejszy nam o połowę ilość potrzebnych narzędzi, zarówno tych tradycyjnych, jak i rotacyjnych. Urządzenie do sterylizacji powinno spełniać następujące parametry: temperatura 134°C, ciśnienie 2,2 bara, próżnia frakcjonowana i program do sterylizacji opakowanych narzędzi.

Idealne byłoby również posiadanie urządzenia do foliowania instrumentów, które jest bardzo ekonomiczne. A pakowanie w rękaw do sterylizacji (pozwala on na umieszczenia nawet kilku narzędzi obok siebie), jest dużo tańsze niż pakowanie w torebki.

Przy wyborze autoklawu sugerujmy się klasą urządzenia, gdyż ten parametr jest najważniejszy. Dopuszczalne są klasy B i S. Istotny jest czas w jakim urządzenie sterylizuje i suszy narzędzia, łatwość obsługi i dostępność serwisu. Jeśli nie posiadamy autoklawu, konieczna będzie umowa z zewnętrzną firmą sterylizującą.

Dodatkowo można wyposażyć gabinet w dezynfektor obuwia. W trakcie zabiegu umieszczamy buty klienta w urządzeniu. Działa ono za pomocą promieniowania UV, ozonu i systemu aktywnego srebra.

Ważnym i niezwykle przydatnym urządzeniem jest myjka ultradźwiękowa. Można w niej za pomocą odpowiednich środków umyć narzędzia, jak również zdezynfekować je bez uprzedniego z nimi kontaktu. Zapewnia nam to dodatkową formę ochrony przed skażonymi przyrządami. W tym urządzeniu zwracamy uwagę na wielkość komory. Powinna być na tyle duża, aby pomieścić używane przez nas narzędzia. Pomocny jest także koszyczek na frezy, możliwość ustawienia czasu pracy i funkcja podgrzewania płynów. Dostosowujemy płyn dezynfekujący do pracy w myjce, w przeciwnym wypadku wysoka temperatura może go dezaktywować.

Wskazane jest, aby nowoczesny gabinet podologiczny posiadał wydzielone pomieszczenie, służące do przygotowywania narzędzi. Czynności odbywające się w takim miejscu należy standardowo dokumentować w specjalnie do tego przeznaczonych zeszytach lub też rejestrować przez podłączony do autoklawu komputer z datownikiem.

Umeblowanie

Projektując gabinet podologiczny należy wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczeń, wymogi sanitarne oraz ergonomię pracy. Nie obejdzie się w profesjonalnym gabinecie bez stolika zabiegowego czy szafki zabiegowej, zaopatrzonej w komplet narzędzi i dodatkowych przyrządów. Szafka powinna mieć szuflady z przegródkami ułatwiającymi utrzymanie ładu i higieny. Szafki służące do przechowywania środków opatrunkowych i instrumentów muszą być wykonane z gładkich, łatwo zmywalnych materiałów, odpornych na agresywne działanie środków chemicznych. Szuflady natomiast powinny samoistnie się zamykać i nie dopuszczać do wnikania w ich wnętrze pyłu.

Bardzo przydatna i użyteczna może okazać się specjalna szafka podologiczna, zaprojektowana z myślą o podologach.

Niemieckie standardy przewidują, iż na jedno miejsce zabiegowe przypadać ma osiem zestawów narzędzi i autoklaw.

Bezwzględnie należy wyposażyć gabinet w pilniki, polerki, chusty zabiegowe, ręczniki, skalpele i ostrza, rękawiczki jednorazowego użytku, maski, okulary. Ponadto potrzebne będą dozowniki na płyn dezynfekujący, mydło i ręczniki papierowe umieszczone nad każdym zlewozmywakiem, apteczka pierwszej pomocy, zestaw do oczyszczania podłogi i szybkiej dezynfekcji miejsc pracy.

Chcąc zwiększyć wygodę pacjentów można wyposażyć gabinet w brodzik na kółkach. Kółka brodzika powinny dać się zablokować, aby zabezpieczyć go przed odsunięciem się. Z uwagi na higienę, wnętrze brodzika wykładamy każdorazowo folią.

Gabinet zaopatrujemy również w profesjonalną linię kosmetyków do pielęgnacji stóp. Dbamy o ekspozycję kosmetyków przeznaczonych do sprzedaży. Klient zainteresowany dbaniem o swe stopy chętnie się w nie zaopatrzy.

Wygląd personelu jest przysłowiową kropką nad i. Schludne, czyste uniformy, zamknięte obuwie. Dodać wszystkie powyższe składniki do siebie i mamy wymarzony, profesjonalny nowocześnie wyposażony, wzorcowy gabinet podologiczny.

Szkoda tylko, że swoim wyglądem tak bardzo przypomina gabinet lekarski, który we mnie osobiście budzi awersje. Może dałoby się coś z tym zrobić, dodać jakiś indywidualny rys, by wizyta u podologa bardziej przypominała odwiedziny u  kosmetologa? Zachęcam. A może taka już jest cena profesjonalizmu?