fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Niezdrowa żywność opodatkowana

Słodzone napoje i tzw. śmieciowe jedzenie w Meksyku obłożone zostało daniną, tak zadecydował tamtejszy Kongres.

Szukając pomysłów na zwiększenie wpływu do budżetu meksykański Kongres poparł postulowaną przez rząd reformę podatków, choć w nieco złagodzonej niż pierwotnie zamierzano formie.

Po długiej debacie i niezbędnych poprawkach ustawę zaaprobowały obie izby Kongresu. Teraz trafi ona do podpisu do prezydenta Enrique Pena Nieto.

W zwiększeniu wpływów do budżetu centralnego, a tym samym pozyskaniu dodatkowych pieniędzy na programy socjalne i infrastrukturalne, ma pomóc podatek od niezdrowej żywności oraz słodzonych napojów. 

Dodatkowa opłata ma na celu również pomóc w walce ze złymi nawykami żywieniowymi Meksykanów i ich wzrastającą otyłością. Krok jest o tyle potrzebny, że w ostatnim czasie Meksyk wyprzedził Stany Zjednoczone pod względem ilości mieszkańców z nadwagą.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Meksyku z otyłością zmaga się 32,8 proc. dorosłych, podczas gdy w USA ma ją 31,8 proc. mieszkańców powyżej 18 roku życia.

Ponadto w kraju sąsiadującym ze Stanami Zjednoczonymi jest już ponad 5 mln dzieci z nadwagą, a konsekwencją takiej sytuacji bywa wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę wśród najmłodszych.

Czy opodatkowanie niezdrowego jedzenia pozwoli zmniejszyć ilość otyłych mieszkańców Meksyku? A może podobne rozwiązanie przydałoby się w naszym kraju, gdzie jak wiemy, problem nadwagi staje się coraz głośniejszy. Co o tym sądzicie?

Źródło: rynekzdrowia.pl