fbpx
29 Czerwiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nikiel powodem otyłości

Unikanie pokarmów, zawierających nikiel znacznie zmniejsza tkankę tłuszczową i wskaźnik masy ciała u kobiet otyłych uczulonych na metale, zwłaszcza we wczesnym okresie menopauzy, jak wynika z badania pilotażowego w PLoS One.

Badania wykazały niezwykle wysoką częstość występowania alergii na nikiel u kobiet i mężczyzn  z nadwagą lub otyłością w porównaniu z ogólną populacją. Nikiel, pierwiastek śladowy obecny wodzie, glebie i żywności jest najczęstszą przyczyną alergii metalowych. Badania dowodzą, że duże ilości niklu zawierają produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, kakao i niektóre warzywa.

W badaniach brało udział 87 pacjentów, w większości kobiet we wczesnych latach 50-tych z zespołem  alergii  z Italian Red Cross w Rzymie. Ich średnie BMI wynosiło 32 lub wskazywało na otyłość.

Uczulenie na nikiel stwierdzono u 60% kobiet i 13% mężczyzn. Naukowcy twierdzą, że alergia na nikiel dotyczy około 13% kobiet i 2% mężczyzn w ogólnej populacji.

Badanym przypisano zbilansowaną dietę z wyeliminowaniem lub ograniczeniem żywności zawierającej wysokie stężenia niklu. Po sześciu miesiącach 56% kobiet straciło 5,1% tkanki tłuszczowej, przeciętnie  4,6 cali (ok.11,6 cm) z obwodu talii i zanotowano spadek BMI o 4,2 pkt. W przypadku mężczyzn spadek był nieznaczny, dlatego zostali pominięci w analizie końcowej.

SC Beauty Magazine