fbpx
11 Grudzień, 2019
Warszawa
-4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nobel z chemii przyznany

W środę informowaliśmy o laureatach Nagrody Nobla z biochemii, teraz czas przedstawić naukowców, którzy zasłużyli na podobne wyróżnienie w dziedzinie chemii.

Kosmetologia i chemia są sobie niezwykle bliskie, śmiało można stwierdzić, iż kierunki te niejednokrotnie przenikają się wzajemnie. Dlatego wszystkich pasjonatów tematyki urodowej powinna zainteresować kolejna informacja dotycząca tegorocznej Nagrody Nobla. Znamy bowiem laureatów, którzy zasłużyli na wyróżnienie w dziedzinie chemii właśnie.

Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nobla z chemii Martinowi Karplusowi, Michaelowi Levittowi oraz Ariehowi Warshelowi. Ci naukowcy, pochodzący z Austrii, Wielkiej Brytanii i Izraela otrzymali nagrodę za badania nad wielkoskalowymi modelami złożonych systemów chemicznych. W kręgach naukowych krąży opinia, że stworzone dzięki zaangażowaniu badaczy modele są jak Wergiliusz, który oprowadza chemików po świecie atomu.

Pionierskie prace tegorocznych Noblistów pozwalają przy użyciu komputerów, a nie jak kiedyś patyczków i kuleczek, tworzyć modele molekuł. Naukowcy położyli podstawy modelowania komputerowego już w latach 70-tych i doprowadzili do sytuacji, kiedy modele nie tylko wizualizują kształt cząsteczek, ale i ich zachowanie.

Bez osiągnięć Martina Karplusa, Michaela Levitta i Arieha Warshela większość odkryć w dzisiejszej chemii nie byłaby możliwa, ponieważ badane przez naukowców reakcje zachodzą w ułamku sekundy, a prace Noblistów umożliwiają ich podglądanie.

Źródło: IAR