fbpx
10 Lipiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak nowa forma radioterapii radzi sobie w leczeniu raka skóry?

Niedawne badanie Penn State College of Medicine sugeruje, że krótsze cykle promieniowania są bardziej preferowane niż dłuższe dla starszych pacjentów wymagających leczenia nowotworów skóry.

 

Rak płaskonabłonkowy skóry jest powszechny wśród pacjentów powyżej 60 lat i rzadko jest śmiertelny. Te nowotwory, które wyglądają jak pieprzyki, piegi lub tagi skóry mogą być usunięte chirurgicznie, ale w niektórych przypadkach konieczna jest radioterapia. Lekarze często zalecają promieniowanie, gdy nowotwory pojawiają się w takich obszarach, jak w pobliżu oczu, uszu, nosa lub warg, lub u pacjentów biorących leki rozrzedzające krew lub z innymi problemami zdrowotnymi, które wyklucza operację.

 

Radioterapia tych nowotworów skóry jest dostarczana w szeregu zabiegów w dowolnym miejscu od jednego do sześciu tygodni. Krótszy cykl terapii wymaga większych dawek na leczenie, które mogą spowodować więcej szkód dla skóry, które pojawiają się lata później.

 

Aby zmniejszyć ryzyko długotrwałych szkód, dzienne dawki promieniowania w ciągu kilku tygodni były małe. Jednak terapia może być kosztowna i niewygodna, zwłaszcza dla pacjentów w podeszłym wieku, którzy mogą mieć problemy z transportem lub mobilnością.
„Myślę o promieniowaniu jak o budowie muru ceglanego”, powiedział dr Nicholas G. Zaorsky. „Wiemy, jak duża musi być ściana do zabijania komórek nowotworowych, ale pytanie brzmi, jak duże są cegły? Dawniej cegły były małe co oznacza ponad sześć tygodni, pięć dni w tygodniu, czyli około 30 zabiegów. Moglibyśmy również powiększyć cegły i szybciej wykonać zabieg. Problemem raka skóry jest to, że nie wiemy, jak duże możemy zrobić cegły i nadal zapewnić bezpieczne leczenie oraz dobry wynik kosmetyczny. ”

 

Naukowcy nie znaleźli różnicy pomiędzy krótszymi i długoterminowymi terapiami. Około 80 procent pacjentów otrzymujących wysoką dawkę, krótki cykl terapii mieli dobre wyniki kosmetyczne, podobne do dłuższych zabiegów z mniejszych dawek promieniowania. Najczęstsze rodzaje długotrwałych uszkodzeń skóry zgłaszane w badaniach to przebarwienia i pojawienie się pajączków. Nawroty raka skóry w tym samym miejscu były rzadkie wśród wszystkich pacjentów, i nie było zgonów związanych z zabiegami.

 

„Okazuje się, że większość pacjentów w podeszłym wieku i większość pacjentów z rakiem skóry, może uzyskać krótki przebieg promieniowania, tylko kilka zabiegów, zamiast przychodzić na zabiegi prawie codziennie przez sześć tygodni, a wyniki kosmetyczne będą tak samo dobre,” powiedział Zaorsky.

 

SC Beauty Magazine