fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa funkcja skóry, czyli magazyn dla leku

Funkcje skóry są nam znane od dawna. Do ochrony przed słońcem, mrozem, czy patogenami dorzucić można jeszcze udostępnianie miejsca dla mikroprocesora. Co to za funkcja i dlaczego jest taka ważna? Zapraszamy.

Przyszłość medycyny jest ściśle powiązana z farmakologią. Z kolei doustne przyjmowanie leków negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Naukowcy prześcigają się w opracowywaniu takich postaci leku, które w mniejszym stopniu rozregulują układ pokarmowy.

Badacze z Massachusetts Institute of Technologyopracowali specjalny implant, który ułatwi życie przewlekle chorym ludziom. I tutaj brawa dla skóry, która będzie miejscem idealnym dla mikroprocesora.
– Mikroprocesor może być używany do wieloletniego podawania leków bez częstych zastrzyków koniecznych w przypadku wielu chorób przewlekłych – powiedział dr Robert Farra, główny autor badań klinicznych urządzenia.

Urządzenie składa się z maleńkich rozmiarów pojemniczków zawierających lek oraz mikroprocesora, który steruje dozowanie. Przeprowadzono badania, w których wzięły udział kobiety w wieku 65-70 lat, u których zdiagnozowano osteoporozę. Okazało się, że stężenie leku w surowicy po podaniu przy pomocy urządzenia jest takie same jak w przypadku terapii doustnej.

 

A jak to wygląda w praktyce?

Przed wszczepieniem implantów stosuje się znieczulenie miejscowe, a następnie wprowadza się mikrourządzenie.

Obecnie stosowanym lekiem w takiej postaci jest preparat na osteoporozę, ale być może niebawem pod skórą zobaczymy hormony lub inne farmakoterapeutyki.