fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa generacja preparatów emulsyjnych

Grupa naukowców twierdzi, że nowa metoda morfogenezy może przenieść rozwój wielu preparatów typu emulsji olej w wodzie do nowego poziomu.

Odkrycie naukowców z University of Cambridge w Anglii i Sofia University w Bułgarii skupia się na nowej metodzie generowania złożonych kryształów z pojedynczych komponentów, jak czytamy czasopiśmie naukowym Nature.

W laboratorium, badacze zastosowali proste rozwiązanie dla oleju i wody mydlanej, które powoli zamrażali, dzięki czemu odkryto, że faza „plastycznych kryształów” utworzona na powierzchni preparatu odgrywa istotną rolę w zmianie kształtu na różnorodne formy, w tym złożonych ośmiościanów i sześciokątów.

Różnica w metodzie wykorzystanej przez naukowców polega na tym, że zamiast skupiać sią na konwencjonalnej metodzie top-down do formowania kształtów, stworzyli prosty, ale bardziej efektywny, oddolny sposób tworzenia kształtów.

Zespół badawczy kierowany przez dr Stoyan Smoukov chciał ustalić, co napędza proces kształtowania i jak go kontrolować, opierając się na wcześniejszych doniesieniach o morfogenezie napędzanej przez reakcję dyfuzji, przy założeniu, że procesem sterują właściwości fizyczne materiałów.

Właśnie dzięki tym ostatnim badaniom koncentrującym się na powolnym zamarzaniu kropelek oleju w preparacie, naukowcy zaobserwowali, że przybierają one kształty wielu różnych form przed przekształceniem się do swojej pierwotnej postaci po ponownym podgrzaniu.

Naukowcy poprzez tą obserwacje wykazali, że proces ten jest napędzany przez samoczynne grupowanie się plastycznych kryształów, które tworzą się poniżej powierzchni kropel.

Szybkość zamrażania i wielkość kropel determinuje kształt

Naukowcy zaobserwowali, że poprzez zmiany rozmiaru kropelek w formulacji lub prędkość przy której zamarzanie miało miejsce są w stanie kontrolować kolejność formujących się kształtów kropelki, a ostatecznie sterować właściwościami preparatu.

Faza plastycznych kryształów niedawno zdobył zainteresowanie naukowców, ale nikt do tej pory nie był w stanie wykorzystać do wywierania siły czy pokazać różnorodność zmian kształtu” powiedział główny autor Profesor Nikolai Denkov z Uniwersytetu w Sofii, który pierwszy zaproponował ogólne wyjaśnienie obserwowanych przemian.

Zjawisko to jest bogate w połączenie kilku aktywnych obszarów badań, a odkrycie to może otworzyć nowe możliwości dla miękkiej materii i inżynierii materiałowej” jak mówi współautor Profesor Slavka Tcholakova z Uniwersytetu w Sofii.

 

Źródło: Nature