fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa metoda barwienia włosów

Zespół naukowców z Uniwersytetu Minho w Bradze opracował metodę barwienia tkanin i włosów bazującą na nanocząsteczkach krzemowych. Uczeni zapewniają, że nowa technologia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i oszczędna. A do tego ten kolor!

 Jak poinformował prof. Jaime Rocha Gomes, szef zespołu badawczego, wykorzystanie nowej metody, zwanej Nanocor, w przemyśle tekstylnym pozwoli zaoszczędzić 70 proc. wody zużywanej przy tradycyjnych metodach barwienia tkanin.

Zastosowanie nanocząsteczek krzemowych pozwala też chronić przyrodę, gdyż nowa technologia nie wykorzystuje substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także nie wymaga zastosowania soli – powiedział przedstawiciel portugalskiej uczelni.

W opinii naukowców dodatkowym walorem technologii Nanocor jest intensywniejszy kolor w porównaniu z metodami stosowanymi obecnie na rynku, a bazującymi głównie na użyciu barwników. – Nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższej dekady nowa technologia zadomowi się na stałe w przemyśle. Ekologiczność, oszczędność i intensywność kolorów płynąca z wykorzystania nanocząsteczek krzemowych wymusi na zakładach produkcyjnych wdrożenie tej rewolucyjnej metody, przy automatycznym wyparciu szkodliwych barwników – zapewnił prof. Gomes.

Zdaniem portugalskich uczonych Nanocor zadomowi się w najbliższych latach również w przemyśle kosmetycznym. – Przeprowadzone przez nas badania potwierdziły skuteczność działania krzemowych nanocząsteczek w przypadku farbowania włosów. Technologia ta jest niezwykle odporna na działanie szamponów oraz zdrowsza od barwników, które nierzadko wywołują alergie – dodał uczony z Uniwersytetu w Bradze.

Nowa metoda farbowania została uznana przez kapitułę Wielkiej Krajowej Nagrody BES za najbardziej innowacyjną technologię opracowaną w Portugalii podczas minionego roku.

Źródło:  IAR