fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa metoda oceny skuteczności filtrów anty UV

Według najnowszych doniesień ocena ekspresji białka p53, zaangażowanego w regulację wielu procesów komórkowych, a w szczególności aktywacji mechanizmów naprawy DNA oraz indukcji apoptozy w odpowiedzi na uszkodzenia DNA, pozwala na ocenę skuteczności działania filtrów anty UV.

SPF jest współczynnikiem pozwalającym określić ile razy dłużej, w stosunku do nie zastosowania preparatów ochronnych, możemy przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia poparzeń słonecznych. Określa on jedynie stopień ochrony jaką gwarantuje nam dany kosmetyk tylko przed promieniowaniem UVB.

Niestety współczynnik SPF nie informuje nas o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA. Najnowszy raport z The International Journal of Dermatology donosi, że przeprowadzane testy in vivo polegające na ocenie aktywności białka p53 pozwalają na ocenę aktywności filtrów anty UVA. Badania przeprowadzane przez Dr Marko Lens opisują aktywność tego „strażnika genomu”, odgrywającego nadrzędną rolę w naprawie DNA oraz w prawidłowym przebiegu apoptozy.

W badaniach udział wzięło 19 wolontariuszy z fototypem skóry II według Fitzpatricka, w tym pięciu mężczyzn i 14 kobiet. Dwa obszary skóry potraktowano kosmetykiem o wartości SPF równej 15, oraz dwa obszary pozostawiono bez fotoprotekcji. Zarówno obszar chroniony jak i nie poddany ochronie anty – UV naświetlano minimalną dawką wywołującą rumień (MED- minimal erythemal dose).

Pozostałe dwa obszary skóry nie poddano naświetlaniom. Po upływie 24 godzin badane powierzchnie skóry były poddane testom na ekspresję białka p53. Naukowcy odkryli, że obszary niechronione, które zostały wystawione na działanie promieniowania UV zawierają znacznie wyższy poziom p53 aniżeli skóra chroniona przed UV. Wynik doświadczenia dowodzi, że SPF o wartości równej 15 może stanowić ochronę na poziomie molekularnym.

Dr Lens wierzy, że test z zastosowaniem białka p53 jest o bardziej wrażliwy i niezawodny niż obecnie stosowany współczynnik SPF. Ponadto jest on skierowany nie tylko na możliwość fotoprotekcji przed promieniowaniem UVB czy UVA, lecz na uszkodzenia materiału genetycznego.