fbpx
05 Czerwiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa metoda uzyskiwania ditlenku tytanu

Tańsza i bezpieczniejsza dla środowiska metoda uzyskiwania ditlenku tytanu, używanego w produktach kosmetycznych i filtrach słonecznych, została rozwinięta przez naukowców z Uniwersytetu Leeds.

Dwutlenek tytanu jest używany na szeroką skale jako biały pigment, między innymi w kosmetykach. W dodatku właściwości fotoochronne czynią z niego pożądany składnik w kosmetykach ochronnych przed promieniowaniem słonecznych.

W przyrodzie dwutlenek tytanu nie występuje w czystej postaci.

Nierzadko jest związany z innymi metalami takimi jak: żelazo, aluminium, przez co metody uzyskiwania czystej postaci ditlenku tytanu wiążą się z destrukcyjnym wpływem na środowisko naturalne.

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds twierdzą, że należy zastosować inną, bezpieczniejszą dla środowiska, metodę pozyskiwania i oczyszczania dwutlenku tytanu. Obecnie stosowany mechanizm powoduje wytwarzanie toksycznych i niebezpiecznych odpadów, których usuwanie jest trudne i wiąże się z dużymi kosztami. Nowa metoda składa się z prażenia rudy w środowisku zasadowym aby usunąć substancje zanieczyszczające, zamiast stosowania dużych ilości chloru lub kwasu siarkowego. Osad jest w następnej kolejności oczyszczany chlorem. Nowy proces pozyskiwania dwutlenku tytanu zużywa 20 razy mniej chloru niż obecna metoda pozyskiwania ditlenku tytanu. Według naukowców dwutlenek tytanu otrzymywany w nowym procesie będzie charakteryzował się wyższą czystością.