fbpx
26 Styczeń, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa taktyka w walce z wiotkością skóry

Zaburzenia funkcji skórnych naczyń limfatycznych mogą prowadzić do wiotkości skóry. Naukowcy przekonują , że  stosowanie wyciągu z szyszek Sosny  Zwyczajniej w kosmetykach do  pielęgnacji skóry może odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu utraty elastyczności.

Shiseido przy współpracy z prof. Nobuyuki Takakura z Uniwersytetu w Osace odkryli, że upośledzona funkcja skórnych naczyń limfatycznych prowadzi do nagromadzenia tłuszczu podskórnego, który następnie powoduje wiotkość powłok skórnych.

Wcześniejsze badania wykazały, że zaburzenia funkcji naczyń krwionośnych i limfatycznych są przyczyną starzenia się skóry, ale dopiero po raz pierwszy zbadano związek pomiędzy stanem naczyń limfatycznych i „obwisłością”.

Do tej pory problem ten był przypisywany zmniejszeniu ilości włókien kolagenowych lub spadkowi elastyczności, akumulacji tłuszczu pod skórą i powiększaniu się adipocytów (komórek tłuszczowych).

Badanie wykazało również, że ekstrakt z szyszek Sosny Zwyczajnej (Pinus sylvestris) ma działanie wzmacniające i normalizujące naczynia limfatyczne. Zespół badawczy dowiódł, że ekstrakt ten pełni taką samą funkcję jak apelina będąca białkowym hormonem wydzielanym przez komórki tłuszczowe.  

Profesor Takakura zidentyfikował apelinę jako nowy czynnik, który wzmacnia endogenną funkcję naczyń limfatycznych i odkrył, że hamuje wzrost i akumulację podskórnej tkanki tłuszczowej. To doprowadziło go do rozpoczęcia badań nad ziołowymi składnikami o tej samej funkcji jco apelina.

Po przeanalizowaniu około 200 składników roślinnych stwierdzono, że tylko ekstrakt z szyszek sosny wykazuje tak samo wysoką aktywność jak omawiane białko.

Formułę w wersji próbnej z wyciągiem z szyszek Pinus sylvestris  testowano przez 2 miesiące i zaobserwowano efekty na linii nosowo-wargowej, liniach twarzy i wiotkości szyi .

Wyniki badań wykazały, że obficie występujące w limfie, kwasy tłuszczowe powodują destabilizację naczyń limfatycznych, a następnie z nich wyciekają i mają bezpośredni wpływ na pobudzanie różnicowanie się adipocytów.  Apelina natomiast posiada zdolność hamowania przecieku kwasów tłuszczowych z naczyń limfatycznych, a tym samym poprawia kondycje skóry.

Odkrycie to może przyczynić się do rozwoju nowych kosmetyków do pielęgnacji skóry.

 

Wyniki badań zostały przedstawione na zgromadzeniu Society for Investigative Dermatology (SID) w Atlancie.