fbpx
05 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowa terapia dla chorych na raka skóry

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zaprezentowali wyniki badań nad lekiem nowej generacji. Okazuje się, że nowa terapia przeciwko czerniakowi jest w stanie przedłużyć życie pacjentom nawet z bardzo zaawansowaną postacią raka.

Wielokrotnie informowaliśmy, że promieniowanie UV sprzyja rozwojowi raków skóry. Większość pacjentów rozpoznaje zmiany nowotworowe na skórze najczęściej wtedy kiedy jest już za późno na wyleczenie.

Badacze z Memorial Sloan-Kettering  Hospital w Nowym Yorku poinformowali, że uzyskane przez nich wyniki badań są niespotykane na skalę światową. Terapia przeprowadzona wśród 31 pacjentów z zaawansowanym czerniakiem nie tylko poprawiła jakość życia lecz także wydłużyła ich życie.

Na Kongresie Onkologicznym w Berlinie zaprezentowano stosowany w terapii lek o nazwie PLX4032, który hamuje ekspresję genu BRAF odpowiedzialnego za rozwój raka.

Dr Paul Chapman, kierownik badań poinformował, że PLX4032 okazał się skuteczny wśród pacjentów, u których leczenie chemioterapią nie przynosiło zamierzonych rezultatów.

Jednym z pierwszych pacjentów przyjmujących lek nowej generacji był dentysta z Nowego Yorku, Mikhail Lvovsky, który rozpoczął terapię sześć miesięcy temu. Dr Lvovsky poinformował, że jeszcze pół roku temu myślał o wyborze odpowiedniego domu pogrzebowego, a na dzień dzisiejszy pracuje i czuje się dobrze.

Obecnie planowane są kolejne badania nowego leku, do testów klinicznych drugiej fazy poproszono 90 pacjentów, którzy rozpoczną jeszcze przed końcem bieżącego roku. Trzecia faza badań będzie obejmowała ponad kilkuset chorych.