fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowe badania nad lekami na trądzik

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości szeroko stosowanych w leczeniu trądziku ? retinoidów. Wszyscy też na pewno niejednokrotnie byliśmy świadkami wymiany zdań pomiędzy licznym gronem, zarówno ich zwolenników jak i przeciwników. Najnowsze odkrycia z pewnością dostarczą nowych argumentów przeciwnikom tej metody leczenia.

„American Journal of Gastroenterology” opublikował wyniki nowo przeprowadzonych badań, które potwierdzają szkodliwy wpływ izotretinoiny na jelita. Według naukowców ten szeroko stosowany w dermatologii lek zwiększa ryzyko zachorowania na nieswoiste zapalenie jelit.

Badania nad wpływem leków stosowanych w terapii trądziku na układ pokarmowy przeprowadzono na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. Stwierdzono, że u osób stosujących izotretinoinę w ciągu jednego roku, ryzyko zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego zwiększyło się czterokrotnie. Ryzyko zachorowania zwiększało się proporcjonalnie do wzrostu dawki preparatu.

Niektóre leki zawierające izotretinoinę są wycofywane z obrotu. Na przykład w Stanach Zjednoczonych zaprzestano dystrybucji niezwykle popularnego preparatu Accutane (w Europie – Roaccutane). Decyzja ta miała głównie podłoże ekonomiczne, jednak nie bez znaczenia były coraz częściej pojawiające się informacje na temat działań nieporządanych i roszczenia finansowe pacjentów.

Decyzja o podjęciu terapii retinoidami jest zawsze bardzo trudna. Trądzik to choroba, która wpływa nie tyko na nasz wygląd, ale też na samopoczucie i relacje społeczne pacjentów. Terapia, która daje dużą szansę pełnego wyleczenia, niosąc jednocześnie duże ryzyko działań nieporządanych, mimo wszystko najczęściej spotyka się z entuzjazmem ze strony pacjentów.

Źródło: PAP Nauka