fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

845635_chemical_flasks.jpg

Nowe doniesienia na temat ?kobiecych? nowotworów

{jathumbnail off}W naszej pracy mamy do czynienia głównie z przedstawicielkami płci pięknej, dlatego też powinniśmy na bieżąco śledzić najnowsze informacje dotyczące najczęściej dotykających kobiety chorób.

Nowotwory znajdują się w czołówce najbardziej uciążliwych dla naszej cywilizacji chorób. Dla kobiecej części świata szczególnie groźne są: rak piersi, jajnika i szyjki macicy, dlatego też niemal codziennie dochodzą do nas nowe informacje o badaniach prowadzonych nad ich leczeniem i profilaktyką.

Najświeższe doniesienia dotyczą wpływu wapnia i witamin na ryzyko wystąpienia raka piersi. Badania zostały przeprowadzone przez Amerykański Związek Badań nad Rakiem. Ich rezultaty nie były dla nikogo większym zaskoczeniem ? udowodniono, że wymienione przeze mnie substancje znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi.

845635_chemical_flasks.jpgDr Jaime Matta z Ponce School of Medicine w Puerto Rico wyjaśniła mechanizm przeciwnowotworowego działania wpnia. Pierwiastek ten wspomaga proces naprawy DNA i dzięki temu bierze udział w likwidacji uszkodzeń mogących być początkiem procesu nowotworowego. Skuteczność długofalowej suplementacji niskimi dawkami wapnia w profilaktyce antynowotworowej została oszacowana na 40%. W przypadku witamin wartość ta wynosi 30%.

Kolejne doniesienia dotyczące raka piersi dotyczą właściwie tego, czego należy unikać, aby uchronić się przed zachorowaniem.

Badania prowadzone przez 11 lat na grupie prawie 7 000 kobiet wykazały, że regularne spożywanie sporej ilości alkoholu może przyczyniać się do wzrostu zachorowań na łagodne nowotwory piersi.

Naukowcy z Washington University i Harvard University zbadali, że kobiety, które piły napoje alkoholowe niemal codziennie, 5,5 razy częściej zgłaszały się do lekarza z łagodną zmianą nowotworową, niż rówieśniczki, które nie piły wcale lub wypijały mniej niż jedną porcję alkoholu na tydzień. Nastolatki i młode kobiety sięgające po alkohol 3-5 razy tygodniowo były narażone na ryzyko 3-krotnie większe niż abstynentki.

Badacze zwracają uwagę na większą szkodliwość alkoholu dla młodych dziewcząt, niż dla kobiet w wieku dojrzałym.

Kolejne naukowe nowinki koncentrują się na mało materialnym, ale bardzo istotnym czynniku, który jest obecny w etiologii wielu groźnych chorób. Naukowcy z University of Texas w Houston zaobserwowali, że przewlekły stres i towarzyszące mu zmiany hormonalne sprzyjają przerzutom, tym razem raka jajnika.

Badania wykazały, że długotrwały stres przyspiesza wzrost i rozwój nowotworów złośliwych. Niestety dotychczas nie udało się dokładnie prześledzić mechanizmów tego procesu. Jest jednak kilka hipotez przedstawiających możliwy przebieg szkodliwych zmian powstających w wyniku przewlekłej ekspozycji na stres.

Jednym z rozważanych skutków przewlekłego stresu jest osłabienie układu odpornościowego. Wykazano również, że współczulny układ nerwowy, aktywny w czasie sytuacji stresowych, może nasilać proces angiogenezy guza, co ułatwia mu odżywianie się i tworzenie przerzutów.

Naukowcy z University of Texas w Houston zaobserwowali, że dwa hormony wydzielane podczas stresu, tj. adrenalina i noradrenalina, chronią oddzielone od pierwotnego guza komórki raka jajnika przed samobójczą śmiercią, przez co umożliwiają im przerzuty do innych tkanek.

Źródło: Rynek Zdrowia