fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowe materiały chronią przed promieniowaniem UV

Kilkakrotnie na łamach Serwisu Kosmetologicznego informowaliśmy o nowoczesnych materiałach chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV. Interesujące jest, że nowoczesne ubrania powstaną w ramach polskiego projektu naukowego Envirotex.

Naukowcy z konsorcjum naukowego koordynowanego przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi prace nad tymi nowatorskimi materiałami ochronnymi zakończą we wrześniu 2012 roku. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dr Jadwiga Sójka-Ledakowicz, koordynator projektu twierdzi, że nowe materiały będą chroniły przed polem elektromagnetycznym, promieniowaniem UV i elektrycznością statyczną. Zapewnia, że materiały te będą stosunkowo niedrogie i lekkie. W dodatku w procesie ich produkcji nie powstają ścieki zanieczyszczające środowisko.

Specjaliści pracują również nad materiałami, chroniącymi przed promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym zarówno przez słońce, jak i sztuczne źródła światła.
Polscy badacze w strukturę materiału włókienniczego wprowadzą pochłaniające promieniowanie tzw. absorbery lub odbijające promieniowanie brokery.

Jednym z brokerów zastosowanych do modyfikacji materiałów włókienniczych jest tlenek cynku, stosowany np. w maściach ze względu na właściwości antybakteryjne. Jednak, jeśli jego cząstki zmniejszy się do wielkości około 100 nanometrów, zyskuje zupełnie nowe właściwości.

Z nowoczesnych wyrobów włókienniczych będzie można produkować odzież ochronną zarówno dla osób pracujących w szkodliwych warunkach, jak i dla dzieci lub osób, które po prostu chcą się ochronić przed słońcem.
Być może warto również pomyśleć o ochronnych rękawicach pod lampy Uv podczas zabiegu wykonywania tipsów.

Źródło: Rynek Zdrowia