fbpx
24 Styczeń, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowe urządzenie może pomóc zminimalizować blizny w chirurgii plastycznej

Naukowcy z uniwersytetu w Binghamton opracowali nowe urządzenie, które mogłoby pomóc zminimalizować blizny podczas zabiegu chirurgicznego. Urządzenie jest w stanie ustalić orientację linii napięcia skóry, co jest ważne podczas gojenia się ran po zabiegu chirurgicznym.

Ludzka skóra jest skomplikowaną tkanką, która wykazuje właściwości, które powstają przede wszystkim z wyrównania włókien kolagenowych w warstwie skóry właściwej, powodując powstawanie linii napięcia skóry. Linie te są niezbędne do wykonania zabiegu chirurgicznego, ponieważ są one wykorzystywane do poprowadzenia nacięć, po których powstają najmniej widoczne blizny.

“Skóra jest łatwiejsza do rozciągania w jednym kierunku niż w kilku”, powiedział Guy German, profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie w Binghamton. “To było znane od dłuższego czasu. Ostatnio jednak okazało się, że te linie są bardzo istotne. Po pierwsze, chirurdzy wykorzystują je do decydowania w jakim kierunku należy naciąć skórę aby blizna była jak najmniej widoczna. Jeśli wykona się nacięcie w kierunku w którym kolagen jest wyrównany, ryzyko powstania blizny wzrasta. Chirurdzy obecnie używają albo mapy napięcia skóry lub ręcznej manipulacji. Ręczna manipulacja jest często niedokładna, a nasze badania pokazują, że kierunki linii napięcia skóry są inne u każdego człowieka – dlatego mapy są tylko przybliżone.” opowiada German.

Nowe urządzenie stworzone przez naukowców jest dokładniejsze niż inne urządzenia i testy manualne wykonywane przez chirurgów. Urządzenie jest również bardziej wydajne, ponieważ wykonanie pomiaru orientacji napięcia skóry, wykorzystuje tylko jeden test i trwa to kilka sekund.

“Mamy nadzieję, że to urządzenie pewnego dnia będzie wspólnym elementem wyposażenia w pomieszczeniach operacyjnych. Chirurdzy będą używać urządzenia do szybkiego i dokładnego ustalenia kierunków linii napięcia skóry i zaplanować miejsca nacięć tak aby maksymalnie zminimalizować blizny.” mówi German.