fbpx
18 Listopad, 2019
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowość w walce z procesem starzenia?

Dzięki wstrzyknięciu pobranych od młodych, zdrowych osobników komórek progenitorowych myszy z genetyczną skłonnością do przedwczesnego starzenia (progeria) żyją 2-3 razy dłużej – informuje pismo „Nature Communications”.

 Wcześniejsze badania myszy z progerią wykazały, że w ich mięśniach jest znacznie mniej komórek progenitorowych (nieco bardziej „wyspecjalizowanych” niż mogące się przekształcić w dowolną tkankę płodowe komórki macierzyste). Ponadto nie dzielę się one tak często ani nie różnicują jak u zdrowych zwierząt, gorzej też radzą sobie z regeneracją uszkodzeń. Podobnie zachowywały się komórki bardzo starych myszy. Nie było jednak jasne, czy zmiany te są skutkiem, czy też przyczyną starzenia.

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine wstrzyknęli w brzuchy liczących sobie 17 dni myszy z progerią komórki progenitorowe pobrane z mięśni młodych, zdrowych myszy. Typowa mysz z progerią przeżywa najwyżej 21 do 28 dni, jednak dzięki młodym i zdrowym komórkom myszy takie cieszyły się lepszym zdrowiem i dożywały nawet 66 dni (normalna mysz żyje w dobrych warunkach 2-3 lata).

Starzejąca się mysz z progerią cierpi na zanik mięśni w tylnych nogach, garbi się, drży, porusza się powoli i niezgrabnie. Jednak podanie zdrowych komórek progenitorowych tuż przed wystąpieniem tych zmian sprawiło, że myszy z progerią przypominały normalne, zdrowe osobniki – także wielkością(zwykle są dużo mniejsze). Dokładne badania wykazały również wzrost nowych naczyń krwionośnych w mózgu i mięśniach – choć w samych tych tkankach nie wykryto komórek progenitorowych. W rzeczy samej, komórki progenitorowe pozostały tam, gdzie je wprowadzono – w brzuchu. Mimo to wpłynęły na funkcjonowanie całego organizmu.

Wyniki eksperymentu wydają się wskazywać, że zdrowe komórki wydzielają czynniki korygujące zaburzeniaobecne w komórkach myszy chorej na progerię. Potwierdziły to laboratoryjne eksperymenty z hodowlami komórek myszy z progerią – umieszczone obok zdrowe komórki macierzyste poprawiły ich funkcjonowanie.

Na razie nie wstrzykiwano komórek progenitorowych normalnie starzejącym się myszom. Być może dalsze badania pozwolą zidentyfikować i wyizolować „odmładzające” substancje wytwarzane przez komórki macierzyste. Czy będzie je można zastosować u ludzi? Zobaczymy…

Serwis Kosmetologiczny / PAP