fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
25 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowy lek na łuszczycę?

Trzy procent populacji świata cierpi z powodu choroby skóry zwanej łuszczycą. Norweska firma badawcza jest blisko opracowania terapii, która może pomóc milionom ludzi. Testowany lek może okazać się korzystny także w leczeniu innych chorób.

Leczenie łuszczycy przeprowadza się za pomocą związku, który po nałożeniu na skórę, jest wchłaniany przez jej komórki  dużo bardziej naturalnie, niż inne maści. Zawiera zsyntetyzowane cząsteczki oparte na kwasie tłuszczowym dokozaheksaenowym (DHA), który może okazać się skuteczny w hamowaniu przewlekłego zapalenia związanego z łuszczycą.

Firma Avexxin Trondheim rozpoczęła badania kliniczne maści na początku 2013 roku.

Udane badania nad lekiem na łuszczycę mogłyby również dać ważny impuls do podjęcia bardziej kompleksowych badań klinicznych w celu określenia, czy można zastosować tę technologię w  innych przewlekłych stanach zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy zapalenie nerek.

Badania kliniczne często rozciągają się na długi okres czasu. Toksyczność terapii należy najpierw sprawdzić na zdrowych ochotnikach. Kolejne badania muszą być przeprowadzane na rzeczywistych pacjentach, aby sprawdzić, czy leczenie daje pożądany efekt. W maści takiej jak ta, którą stosuje się na zewnątrz, możliwe jest połączenie pierwszej i drugiej fazy testowania.

„To pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu”– wyjaśnia profesor Berit Johansen z Norwegian University of Science and Technology (NTNU). Dr Johansen studiuje mechanizmy odpowiedzialne za choroby zapalne od końca 1980 roku. Ona założyła firmę Avexxin w 2005 roku.

„Wsparcie finansowe jakie otrzymaliśmy od Research Council jest kluczowe dla naszych badań i pozwoliło nam opracować kilka cząsteczek w leczeniu innych stanów zapalnych w tym samym celu, jak leczenie łuszczycy. Cząsteczki te mogą okazać się skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i zapalenie nerek „– dodaje dr Johansen.

„Gdy przeprowadziliśmy testy w lecie 2012, czy jedna z nowych cząsteczek może mieć jakikolwiek wpływ na zapalenie stawów u zwierząt, wyniki były bardzo obiecujące.” Badania kliniczne w tym kierunku trwają.

Źródło: ScienceDaily