fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowy lek przeciwgrzybiczy

Grzybica jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się Polacy. Niejednokrotnie w naszym gabinecie pojawił/a się klient z tym przykrym problemem. Według różnych źródeł, na grzybicę paznokci choruje niemal, co piąty Polak, a grzybice stóp stanowią ok. 22% diagnozowanych chorób stóp. Już wkrótce może pojawić się nowa metoda na walkę z tą chorobą.

Naukowcy pod kierownictwem Aviah Zilberstein z Uniwersytetu w Tel Awiwie badają dzbanecznik (Nepenthes khasiana) roślinę owadożerną z rodziny dzbanecznikowatych, która zawiera naturalne substancje przeciwgrzybiczne.

Autorzy artykułu opublikowanego na łamach Journal of Experimental Biology uważają, że związki te zapobiegają rozwojowi grzybów w dzbankach i podbieraniu przez nie substancji odżywczych ze świeżo rozpuszczonych w sokach trawiennych ofiar.

Fitozwiązki pochodzące z dzbanecznika można wykorzystać w terapii grzybic, m.in. stóp, u ludzi. To ważne, ponieważ choroby te są trudne do wyeliminowania i często prowadzą do szpitalnych zakażeń wtórnych.

Po wstępnych testach białek i enzymów endemicznego dzbanecznika, które rozpuszczają chitynę grzybów, profesor Zilberstein zakłada, że we właściwych warunkach klinicznych wtórne metabolity rośliny uda się wykorzystać do uzyskania nowej klasy skutecznych leków przeciwgrzybicznych.

Zespół wytypował konkretne związki, które zwalczają grzyby. Dzbanek wytwarza je w strefie gruczołowej. Badacze sądzą, że metabolity działają wspólnie, by odstraszyć grzyby.

Naukowcy przymierzają się do testów przedklinicznych na zwierzętach. Muszą tylko zdobyć fundusze, a wtedy okaże się, czy cenne substancje sprawdzają się w walce z dwoma grzybami, sprawiającymi najwięcej problemów szpitalnych. Już teraz jednak wiadomo, że nie są one toksyczne dla ludzi.

Ze względu na doskonałą ochronę przeciwgrzybiczą wnętrza dzbanecznika należy się spodziewać, że gatunki atakujące naszą skórę również będą miały problem z wykształceniem oporności na nowe leki.

Źródło: Kopalniawiedzy.pl/Rynek Zdrowia