fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowy lek skutecznie zapobiega blizom

Nowy lek przyspieszający gojenie może znaleźć zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wyniki badań opublikowane na łamach The Lancet wskazują, że może on stać się skutecznym lekiem w profilaktyce powstawania blizn.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze pod kierownictwem profesora Marka Fergusona.

Grupie ochotników wstrzyknięto lek o nazwie avotermin (Juvista), a następnie dokonano jedno centymetrowego nacięcia na skórze ramienia. Głębokość rany sięgała do warstwy mięśni. Po 24 godzinach ponownie podano lek. Analogiczne nacięcia wykonano u ochotników z drugiej grupy, jednak w tym przypadku probantów potraktowano placebo.

Zakończone dwa etapy badań wykazały, że substancja poprawiła wygląd blizny o 5 punktów po 6 miesiącach i 8 punktów po 12 miesiącach w oparciu o 100 punktową skalę wizualną.

Trzeci etap badania pozwolił na ocenę skuteczności leku w zależności od podawanej dawki. Okazało się, że skuteczność badanej substancji jest ściśle uzależniona od dawki w jakiej jest dostarczana.  Po zwiększeniu ilości substancji do 5 nanogram wygląd blizny oceniono na 15 punktów. Zwiększenie dawki do 500 nanogram pozwoliło na uzyskanie aż 64 punktów w 100 punktowej skali wizualnej.